Co oznacza swędząca skóra?
Swędzenie skóry może dosłownie spędzać sen z powiek. Swędząca skóra może dotyczyć konkretnej partii ciała, np. dłoni lub też może być objawem, który dotyczy całego ciała. Świąd to jeden z najczęstszych objawów wielu chorób dermatologicznych.
Swędzenie skóry może być wynikiem atopowego zapalenia skóry, wyprysku kontaktowego, egzemy na tle alergicznym, oparzenia słonecznego, pasożytów na skórze, liszaja płaskiego, łupieżu czy grzybicy. Skóra może także swędzieć po ugryzieniu owadów. Świąd może się także pojawić jeżeli masz problem z alergią. Może być to efekt używania nieodpowiednich kosmetyków czy proszku do prania.
Co więcej, swędzenie skóry może oznaczać chorobę ogólnoustrojową. Zdarza się, że świąd towarzyszy osobom z przewlekle chorymi nerkami, a także nadczynnością tarczycy czy też zaburzeniami odżywiania.
Jakby tego było mało, problem ze świądem może mieć źródło w niewłaściwej pielęgnacji i jej nadmiernemu przesuszeniu. Możesz mieć problem z suchością skóry, zarówno przy bardzo niskich temperaturach, jak i przy bardzo wysokich. Na suchość skóry wpływa nawet nieodpowiednia dieta i nawodnienie organizmu.
Maść na swędzącą skórę
Jeżeli borykasz się ze swędzącą skórą, udaj się do dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Żeby dobrać odpowiednią maść na swędzącą skórę, najważniejsze jest ustalenie, czego objawem jest świąd. Przy grzybicach bardzo ważne będzie wdrożenie leczenia przeciwgrzybiczego, które poleci Ci lekarz.
Jeżeli przyczyną świądu jest alergia, najważniejsze jest złagodzenie objawów działania alergenu - lub jego wyeliminowanie. Dla złagodzenia objawów możesz także poprosić w aptece o maść na swędzenie skóry bez recepty o działaniu antyalergicznym. Odpowiednie preparaty możesz znaleźć pod linkiem: https://drmax.pl/kategorie/problematyczne-dolegliwosci/swedzaca-skora.
Przy atopowym zapaleniu skóry, maść na świąd powinna przede wszystkim odbudowywać płaszcz hydrolipidowy skóry. Dobrze, żeby zawierała w sobie substancje natłuszczające. Jeżeli przyczyną swędzenia skóry jest suchość, pomoże Ci odpowiedni emolient do kąpieli, balsam nawilżający i odbudowujący płaszcz hydrolipidowy skóry czy też maść na swędzenie skóry, która odpowiednio ją nawilży i zabezpieczy przed ponownym wysychaniem.
Domowe sposoby na swędzącą skórę
Jeżeli nie możesz poradzić sobie ze swędzącą skórą, weź nawilżającą kąpiel. Uważaj jednak, żeby woda nie była zbyt gorąca, bo to może jeszcze tylko nasilić objawy. Do kąpieli zastosuj delikatne emolienty, najlepiej takie, które są dermokosmetykami. Bardzo ważne jest, żeby były hipoalergiczne.
Do kąpieli możesz też zastosować naturalne oleje, np. oliwę z oliwek czy olej kokosowy. Objawy alergiczne i świąd może także złagodzić kąpiel w płatkach owsianych - stary sposób babć na niemowlęce alergie.
Przy swędzącej skórze możesz także spróbować kuracji zimnem i okładania swędzących punktów na ciele zimnymi kompresami.
Kiedy masz problem ze swędzącą skórą, najważniejsze jest odnalezienie przyczyny świądu. W tym celu najlepiej udaj się do dermatologa. Po rozpoznaniu przyczyny łatwo dobierzesz maść na swędzącą skórę, która zadziała na przyczynę problemu, a nie tylko na objaw.
Źródła:
https://drmax.pl/blog-porady/swedzaca-wysypka-przy-chorobach-zakaznych-jakie-sa-jej-rodzaje/
https://drmax.pl/blog-porady/choroby-alergiczne-skory-z-czym-najczesciej-przychodzimy-do-dermatologa/