Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Artykuł sponsorowany, dodano: 18 października 2023 r.


Trądzik różowaty jest specyficzną dolegliwością obejmującą skórę twarzy. To choroba przewlekła o podłożu zapalnym, nie w pełni wyjaśnionej etiologii i przeważnie nastręczają pewnych trudności w leczeniu. Trądzik różowaty może dotyczyć nawet 10% społeczeństwa. Częściej pojawia się u osób o jasnej karnacji, włosach i oczach. Dowiedz się, jakie są objawy trądziku różowatego.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest jedną z dermatoz występujących u osób dorosłych. Jego pierwsze objawy mogą jednak pojawiać się już w dzieciństwie. Często związany jest z nadaktywnością gruczołów łojowych czy zaburzeniami naczyniowymi. Przebieg choroby polega na naprzemiennym pojawianiu się okresów zaostrzenia i wyciszenia objawów. Częściej dotyczy kobiet po 40. roku życia, niż mężczyzn, jednak u mężczyzn przebieg często jest ostrzejszy. Szczególnie narażone na niego są osoby, u których występował uprzednio trądzik młodzieńczy.

Przyczyny trądziku różowatego

U kobiet za główną przyczynę trądziku różowatego uważa się gwałtowne zmiany hormonalne związane zwłaszcza z przekwitaniem. Często jednak można zaobserwować jego pojawienie się w ciąży. Wśród innych przyczyn trądziku różowatego wymienia się:
  • czynniki genetyczne - szczególną budowę naczynek czy indywidualną odporność lub podatność na zachorowanie.
  • czynniki środowiskowe - związane z długotrwałym stosowaniem niektórych leków np. glikokortykosteroidów czy nadmiarem stresu.
  • czynniki indywidualne - czyli w szczególności nadmierna ekspozycja na słońce, częste spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta lub pielęgnacja skóry.
Czasami pojawienie się trądziku różowatego wiąże się również z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym oraz zakażeniami skóry.


Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com

Objawy trądziku różowatego

Wśród najbardziej podstawowych objawów trądziku różowatego, które pojawiają się jako pierwsze, wymienia się okresowe zaczerwienienie środkowej części twarzy (czoła, nosa i brody) oraz policzków. Często do czynienia mamy również ze szczypaniem, poszerzonymi naczynkami czy nadmierną suchością skóry. W późniejszym czasie w miejscu zaczerwienień mogą pojawiać się wypryski, grudki i krostki, natomiast w dalszej kolejności obrzęk, guzki, nacieki, zmiany przerostowe. Sporadycznie choroba rozlewa się również na okolice twarzy takie jak kark, uszy i plecy oraz ramiona i dekolt.

Śląskie Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej cmed.pl to placówka, w której profesjonalny i doświadczony dermatolog leczy wszystkie choroby skóry.

Postacie trądziku różowatego

Żeby jeszcze dokładniej przybliżyć objawy trądziku różowatego, warto przyjrzeć się jego odmianom, wśród których wyróżnia się postać:
  • rumieniową z teleangiektazjami - której towarzyszy okresowe zaczerwienienie np. po wysiłku fizycznym, ekspozycji na zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Z czasem zmiany nie znikają po kilkunastu minutach, a zaczynają się utrwalać. Naczynka stają się bardziej widoczne i zaczynają się rozlewać.
  • grudkowo-krostkową - którą stwierdza się, kiedy na miejscu wcześniejszych zaczerwienień pojawiają się krosty, grudki, wypryski i inne niedoskonałości. Postać grudkowo-krostkowa najbardziej przypomina trądzik młodzieńczy.
  • przerostowo-naciekową - na skórze pojawiają się zgrubienia, nierówności i widoczne zniekształcenia twarzy, brody, czoła, powiek, a nawet uszu. Ta postać choroby występuje o wiele częściej u mężczyzn.
  • oczną - kiedy do czynienia mamy również ze stanami zapalnymi w obrębie oczu. Postać jest stosunkowo rzadko diagnozowana, ponieważ Pacjenci częściej zgłaszają się wówczas do okulisty, niż dermatologa.
  • ziarniniakową - w której przebiegu pojawiają się różnokolorowe grudki na skórze. Mogą mieć barwę od żółtej, przez czerwoną, aż po ciemnobrązową. Obserwuje się również tendencje do występowania guzków i bliznowacenia.
Metody leczenia trądziku różowatego dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim występujące objawy i postać choroby. Ponieważ sposobów jest dużo, poszukuje się tych, które dadzą najlepsze efekty terapeutyczne u konkretnej osoby. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na szybsze wyciszenie kłopotliwych objawów.


Źródło zdjęcia: https://pl.freepik.com


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jakie są objawy trądziku różowatego?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 3 grudnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line