Korekcja nosa jest to zabieg polegający na zmianie kształtu części kostnej lub chrzęstnej nosa. Operacja może zostać wykonana w sposób zamknięty lub otwarty (z cięciem wyłącznie wewnątrz nosa lub z cięciem zewnętrznym w okolicy słupka nosa), w zależności od warunków anatomicznych oraz oczekiwanego efektu. Rodzaj znieczulenia jest dobierany indywidualnie, korekcje mniejszego stopnia mogą być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym, a zabiegi o szerszym zakresie w ogólnym.
Operacje nosa są wykonywane przez specjalistów chirurgii plastycznej lub przez laryngologów (zobacz lekarzy tutaj). Zabieg trwa od jednej do czterech godzin, co jest uzależnione od rozległości korekcji. Opuchlizna oraz zasinienie znikają po 10-14 dniach, jednak czas ten może być różny u różnych pacjentów. Lekki obrzęk może występować nawet do 6 miesięcy po operacji, w związku z czym ostateczny efekt korekcji jest widoczny dopiero po tym czasie.
Czy są medyczne wskazania do operacji plastycznej nosa?
Wiele zabiegów jest wykonywanych w związku z chęcią poprawy wyglądu, istnieją jednak wskazania medyczne do przeprowadzenia operacji. Jak mówi specjalista chirurgii plastycznej dr n. med. Aldona Stachura, w materiale kliniki Szafirowej zamieszczonym w portalu youtube.com, "Korekta nosa, czyli rinoplastyka, ma na celu poprawienie wyglądu i kształtu nosa uwydatniając harmonię rysów twarzy i poprawiając samoocenę. Operacja nosa może zlikwidować także problemy z oddychaniem spowodowane skrzywieniem przegrody nosowej."
Zabieg korekcji skrzywionej przegrody nosowej przeprowadzany jest wtedy, gdy występują u pacjenta objawy kliniczne. Zaliczamy do nich między innymi utrudnione oddychanie, częste infekcje górnych dróg oddechowych i zatok oraz obturacyjny bezdech senny. Mimo, że skrzywienie przegrody nosowej jest zazwyczaj wrodzone, dolegliwości z nią związane mogą się pojawić u osób w różnym wieku. Jest to związane z czynnikami dodatkowymi, do których można zaliczyć rozwój alergii czy przerost małżowin nosowych.
Wskazaniem do operacji plastycznej jest również występowanie u pacjenta zmian kształtu nosa powstałych w wyniku urazu. Złamania, przemieszczenie oraz odkształcenie kości i chrząstki budujących nos, stanowią problem nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny. Niejednokrotnie zmiany pourazowe są przyczyną utrudnionego przepływu powietrza oraz zaburzeń w oddychaniu. W szczególnych przypadkach może dojść do uszkodzenia ścian zatok przynosowych, co jest dodatkowym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.
Medycznym powodem do przeprowadzenia korekcji kształtu nosa są zniekształcenia w jego budowie, będące wynikiem wad wrodzonych lub chorób. W tych przypadkach również dąży się do chirurgicznego przywrócenia lub pierwotnego uzyskania prawidłowego przepływu powietrza przez jamę nosową. Zabieg wykonuje się zazwyczaj u osób z nasilonymi objawami nawracających infekcji lub z bezdechem sennym.
Zabieg korekcji nosa niesie z sobą wiele korzyści, wśród których należy wymienić lepszy przepływ powietrza, wyższą samoocenę związaną z atrakcyjniejszym wyglądem czy zmniejszenie częstości nawracających infekcji. Jednak nie należy zapominać o tym, że każda ingerencja chirurgiczna jest związana z ryzykiem wystąpienia powikłań. Po zabiegu może wystąpić krwawienie, zaburzenia węchu oraz bolesność, a także asymetria nosa, zniekształcenia lub powstanie blizn.
Aby zminimalizować ryzyko okołozabiegowe, u pacjenta powinno się oznaczyć morfologię, parametry krzepnięcia krwi oraz grupę krwi. Od przeprowadzenia operacji powinno się odstąpić lub przełożyć ją na inny termin w sytuacji występowania niewyrównanego nadciśnienia tętniczego krwi, cukrzycy oraz niedokrwistości. Sytuacje, w których pacjent choruje przewlekle powinny być rozpatrywane indywidualnie.