dodano: 26 stycznia 2022 r.
Zespół stopy cukrzycowej, czy inaczej stopa cukrzycowa to jedno z poważniejszych powikłań cukrzycy, które ma podłoże w utrzymującej się hiperglikemii. Długotrwała, niezdiagnozowana lub nieprawidłowo leczona cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia nerwów, zaburzenia krążenia oraz degradacji wiązadeł. Konsekwencją tego są zmiany patologiczne w obrębie kończyn dolnych. Jakie są objawy stopy cukrzycowej, jak wyglądają rany i jakie są formy leczenia i profilaktyki?
Stopa cukrzycowa - charakterystyka
U osób z cukrzycą mogą utrzymywać się groźne dla zdrowia wysokie poziomy cukrów we krwi tzw. hiperglikemia. Utrzymywanie się tego stanu w dłuższej perspektywie może prowadzić do zmian miażdżycowych oraz neuropatii nerwów. Osłabione krążenie prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, konsekwencją czego jest niedotlenienie tkanek. Jeżeli do tego dojdzie mechaniczny uraz bądź nieprawidłowa pielęgnacja może to prowadzić do poważnych powikłań, które określane są jako zespół stopy cukrzycowej. Możemy wyróżnić trzy rodzaje stopy cukrzycowej: neuropatyczną, niedokrwienną i mieszaną. Stopa cukrzycowa neuropatyczna powstaje w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych i jest najczęściej występującym rodzajem tego schorzenia. Stopa cukrzycowa niedokrwienna to z kolei powikłanie związane z miażdżycą naczyń krwionośnych w kończynach dolnych. Typ mieszany to połączenie obu wyżej wymienionych rodzajów. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby i postępujących zmian, należy ściśle trzymać się wytycznych lekarza, sięgać po przepisane
leki na stopę cukrzycową oraz zadbać o profilaktykę i właściwą pielęgnację.
Jak wyglądają objawy stopy cukrzycowej?
Objawy zespołu stopy cukrzycowej różnią się w zależności od tego, z jakim typem schorzenia mamy do czynienia. W przypadku stopy neuropatycznej chory może skarżyć się na bóle neuropatyczne, czyli drętwienie, pieczenie i kłucie w stopach. Jednocześnie w wyniku uszkodzenia nerwów blokuje się odczuwanie zimna i ciepła oraz wibracji z jednoczesnym upośledzeniem czucia głębokiego. Skóra stopy staje się nadmiernie sucha i twardnieje. Mogą wystąpić nagniotki oraz modzele. Co więcej, często występuje zniekształcenie wynikające z upośledzenia kości i ścięgien. W przypadku stopy niedokrwiennej mamy do czynienia z bólem podczas ruchu i wysiłku. Zmienia się też wygląd stóp. Stają się one gładkie i niemal lśniące. Pojawia się zasinienie, grzybica paznokci oraz zwiększona skłonność do występowania zmian martwiczych.
Czym charakteryzują się rany cukrzycowe?
Osoby zmagające się ze stopą cukrzycową mogą zauważyć niepokojące zmiany patologiczne kończyn dolnych. Schorzenie ma wpływ na wygląd stopy i pierwszym symptomem świadczącym o rozwoju choroby jest zły stan naskórka. Skóra staje się wyjątkowo cienka i pojawia się szorstkość. Naskórek ma tendencje do pękania, a powstałe rany nie chcą się goić. Co więcej, możemy zauważyć pojawiające się na podeszwie stopy, nagniotki, odciski i modzele. Zmiany te często występują wraz z owrzodzeniem. Te z kolei często ulegają nadkażeniu. Pojawiające się bakterie wywołują zmianę koloru skóry, pojawia się też ropa i nieprzyjemny zapach. Do tego wszystkiego dojść może deformacja stopy wynikająca z degeneracji stawów, ścięgien i kości. W bardzo zaawansowanej fazie stopy cukrzycowej tkanki mogą ulegać martwicy. Pojawia się wówczas charakterystyczny dla tego stanu obszar owrzodzenia o zabarwieniu ciemnobrązowym lub czarnym.
Profilaktyka i leczenie
Leczenie stopy cukrzycowej to szereg korespondujących ze sobą działań mających na celu usunięcie powstałych zmian, uregulowanie hiperglikemii oraz wprowadzenie działań profilaktycznych. Osoby, u których wystąpiło owrzodzenie, poddaje się zabiegowi usunięcia zmian w połączeniu z antybiotykoterapią. O gojące się rany należy dbać przy użyciu odpowiednich preparatów oraz opatrunków. Co więcej, należy zadbać o odpowiednią dietę, która pozwoli utrzymać cukier w ryzach.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie
polubcie nasz profil na FB!