1. Konsultacja z lekarzem: Zadzwoń lub umów się na spotkanie z diabetologiem, który ma doświadczenie w pomocy pacjentom korzystającym z pomp insulinowych. Lekarz będzie mógł ocenić Twoją aktualną terapię i zalecić pompę insulinową odpowiednią dla Ciebie. Zastanów się, czy chcesz korzystać z pompy insulinowej, która nie tylko dostarcza insulinę, ale jest również systemem do ciągłego monitorowania glikemii.
2. Edukacja: Przed rozpoczęciem korzystania z pompy insulinowej będziesz musiał odbyć szkolenie dotyczące jej obsługi. Spotkaj się z edukatorem lub pielęgniarką specjalizującą się w terapii pompowej, aby nauczyć się, jak korzystać z pompy, jak programować dawki insuliny i jak monitorować poziomy glukozy. Co bardzo istotne pompy Medtronic zintegrowane są z system ciągłego monitorowania glikemii, zatem pompa z CGM współpracują ze sobą, tworząc kompatybilny system. W zależności od modelu - pompa otrzymuje informacje z CGM i odpowiednio reaguje na poziomy glikemii. Mamy zatem do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym, które daje konkretne korzyści w utrzymywaniu cukrów na odpowiednim poziomie. Jeżeli zdecydujesz się na taką pompę poznasz wszystkie możliwości takiego rozwiązania i nauczysz się, jak efektywnie je wykorzystywać.
3. Ocena ustawień: Twój zespół terapeutyczny pomoże Ci dostosować ustawienia pompy insulinowej, takie jak dawkę bazową, dawki bolusowe i czas aktywności insuliny. Nauczysz się także korzystać z kalkulatora bolusa i innych przydatnych funkcji w pompie insulinowej. Zespół specjalistów pomoże Ci dostosować ustawienia w celu uzyskania optymalnej kontroli cukrzycy.
4. Przejście na pompę insulinową: Po przeszkoleniu i dostosowaniu ustawień pompy insulinowej będziesz gotowy do rozpoczęcia korzystania z niej. Dotychczasowe wstrzykwiacze odstawisz na bok, ale pamiętaj, że w sytuacji awaryjnej lub podczas dłuższego wyjazdu warto je mieć przy sobie. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Przezorny zawsze ubezpieczony!
5. Monitorowanie i dostosowanie: Po przejściu na pompę insulinową ważne jest regularne monitorowanie poziomów glukozy, dostosowywanie ustawień pompy i ścisła współpraca z zespołem terapeutycznym. Pompa insulinowa pozwala na większą elastyczność w zarządzaniu cukrzycą, ale wymaga również ciągłego monitorowania i dostosowywania terapii w celu osiągnięcia optymalnej kontroli. Pompa MiniMed 780G posiada tak zaawansowane funkcje, że w pierwszym okresie "uczy" się danej osoby, aby później w trybie automatycznym sama dostosowywać podawanie insuliny w bazie i korygować wzrosty glikemii.
6. Skontaktuj się z przedstawicielem firmy Medtronic: Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o ofercie firmy Medtronic, o dostępnych modelach pomp insulinowych, o kosztach terapii oraz chcesz znaleźć odpowiedź na trapiące Cię pytania koniecznie skontaktuj się z wybranym przedstawicielem firmy, który gotowy jest odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości. Dane kontaktowe znajdziesz na https://www.medtronic-diabetes.com/pl-PL/kontakt-medtronic-diabetes
Pamiętaj, że każdy pacjent jest inny, dlatego ważne jest, aby indywidualnie dostosować terapię pompową do Twoich potrzeb. Ważny jest odpowiedni dobór urządzenia oraz poznanie wszystkich elementów tego rodzaju terapii. Powyższe kroki są jedynie ogólnym przewodnikiem i podpowiedzią od czego zacząć. Pamiętaj, pierwszy krok należy do Ciebie!
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ
Prowadzący reklamę: Jerzy Magierana zlecenie: Medtronic Poland Sp. z o.o.
Producent: Medtronic International Trading Sárl