1. Ciało
Dbanie o ciało wymaga spełnienia trzech podstawowych warunków:
- zapewnienie sobie odpowiednio dużo aktywności fizycznej,
- wysypianie się,
- utrzymywanie zbilansowanej diety.
Higiena snu to także podstawa utrzymywania dobrego samopoczucia i zdrowia. Wiadomo, że optymalną ilością snu dla osoby dorosłej jest około 7-8 godzin na dobę. Jednak to nie wszystko - warto zadbać także przed położeniem się spać o ograniczenie ekspozycji na sztuczne światło, unikanie ciężkostrawnych pokarmów i napojów zawierających kofeinę.
Przykładanie wagi do diety to dla osoby chorej na cukrzycę żadna nowość. Choć o zdrowe posiłki, w odpowiednich ilościach i o odpowiednim czasie powinien dbać każdy człowiek, dla cukrzyków jest to szczególnie istotna sprawa.
2. Mózg
Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele - aż nie sposób wymienić wszystkich funkcji, które spełnia. Dlaczego więc tak często zapominamy o narządzie, dzięki któremu myślimy, mówimy, poruszamy się i odbieramy bodźce z otoczenia?
Na mózg bardzo dobrze działa wysiłek - stawianie sobie nowych wyzwań umysłowych. Świetnie w tej roli sprawdza się nabywanie nowych umiejętności i przyswajanie wiedzy - to, czego ta wiedza i umiejętności dotyczą, nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Wybierz to, co lubisz najbardziej i co Cię interesuje i zgłębiaj ten temat.
3. Myśli
Wiele zmartwień, które mamy w życiu tak naprawdę... nie istnieje. Pojawiają się one w wyniku opierania się na opiniach, a nie faktach lub pochopnym ocenianiu sytuacji.
4. Samoocena
Jesteś człowiekiem, z którym spędzisz w życiu najwięcej czasu. Warto polubić samego siebie i myśleć o sobie dobrze. Oczywiście żadna skrajność nie jest dobra, dlatego nie chodzi o to, by popadać w narcyzm. Postaraj się pamiętać o swoich mocnych stronach i nie być dla siebie zbyt surowym.
5. Ludzie
Człowiek, to istota społeczna. Nie bez powodu samotność jest uważana za jeden z najpoważniejszych problemów i największych obaw. Dbaj zatem o relacje, rozmawiaj o swoich problemach oraz bądź oparciem dla innych.
6. Odpoczynek
Popadanie skrajności zawsze niesie za sobą przykre konsekwencje - podobnie jest z pracą i odpoczynkiem. Ani pracoholizm, ani lenistwo nie przyniosą tak dobrych efektów dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak odpowiedni bilans między wysiłkiem a relaksem. Nie zapominaj o czasie na odpoczynek po okresie wzmożonego wysiłku - zarówno fizycznego, psychicznego, jak i emocjonalnego.
POBIERZ SPECJALNĄ INFOGRAFIKĘ O TYM, JAK DBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE?
Natalia Kocur, psycholog, psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym. Studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a szkolenie terapeutyczne odbyła w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie. Mieszka i praktykuje w Warszawie. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz stronę internetową z bazą najnowocześniejszej wiedzy na temat zaburzeń lękowych i technikami samopomocy: pokonajlek.pl.
Kliknij, aby pobrać całą infografikę