Już niedługo większość z nas usiądzie do wigilijnej kolacji, próbując potraw bez zbytniego - w tym wyjątkowym dniu - martwienia się o spożyte cukry oraz poziom glukozy we krwi. Jednak dla osób chorych na cukrzycę ten wieczór będzie wyglądać nieco inaczej. Konieczność pomiaru cukru glukometrem, by mieć cukrzycę pod kontrolą, przerywa świętowanie. Właśnie tak wygląda codzienność cukrzyków, którzy nieustannie muszą uważać na prawidłowy poziom glukozy we krwi. Na szczęście nowe systemy ciągłego monitorowania glikemii, tzw. CGM mogą ostrzec diabetyków przed hipo- lub hiperglikemią, nawet bez opuszczania wigilijnego stołu. Jak to możliwe? Systemy typu CGM wyposażone są w mikrosensor umieszczony pod skórą, który na bieżąco przy pomocy nadajnika oraz smartfona przekazuje dane na temat poziomu glukozy1.
W Polsce cukrzyca dotyczy bardzo dużej grupy osób - według badań International Diabetes Federation (IDF) z 2017 roku - aż 2,235 miliona2 osób w wieku między 20 a 79 rokiem życia, a kolejnych ponad 1 milion - jeszcze tego nie wie. Tę liczbę można porównać do populacji województwa wielkopolskiego. Cukrzyca jest na tyle poważnym schorzeniem, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym cukrzyca typu drugiego zatacza coraz szersze kręgi, przez co niektórzy nazywają ją epidemią naszych czasów. Nieprzesadzone opinie obrazują dane wspomnianego wyżej raportu IDF 2017, według którego na całym świecie choroba dotyczy aż 425 milionów ludzi, co stanowi 1 osobę chorą w grupie 11 dorosłych. Jednak niemal połowa z nich - ok. 212 milionów osób3 - nie jest tego świadoma.
Nie zawsze można jej zapobiec
Cukrzyca typu drugiego jest najczęściej skutkiem złej diety oraz prowadzenia mało aktywnego stylu życia. W tym przypadku choroba leczona jest poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną oraz przy pomocy leków. Inaczej jest w przypadku cukrzycy typu pierwszego, której przyczyną jest niszczenie wysp trzustkowych produkujących insulinę przez własny układ odpornościowy. Jedyną skuteczną metodą leczenia w tym przypadku jest podawanie insuliny i kontrola poziomu cukru do końca życia. Insulina jest podawana przez chorych za pomocą wstrzykiwaczy tzw. penów bądź pompy insulinowej. Cukrzyca wymaga od chorych kontrolowania poziomu cukru. Aby osiągnąć dobre wyrównanie cukrzycy (zapobiegać hipo- bądź hiperglikemii) diabetycy powinni mierzyć poziom cukru we krwi przy pomocy glukometrów od kilku razy w tygodniu do kilku a nawet kilkunastu razy dziennie (co zależy między innymi od sposobu leczenia choroby). Niestety, po kilku latach częstego nakłuwania palce cukrzyków są obolałe.
Przejąć kontrolę nad cukrzycą
Samo mierzenie poziomu cukru za pomocą glukometru jest niewystarczające. Ważna jest świadomość tego, jak różne posiłki i rozmaite aktywności fizyczne wpływają na poziom cukru. A na stężenie glukozy mają też wpływ inne czynniki np. infekcje, inne choroby czy stres. Co więcej w przypadku choćby aktywności fizycznej istotna jest intensywność ćwiczeń i czas trwania. Aby uniknąć niedocukrzenia (które jest najczęstszym powikłaniem związanym z wysiłkiem fizycznym) pacjent z cukrzycą musi wykonywać odpowiednio częste badania stężenia glukozy (przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym). Aby uniknąć wielokrotnego kłucia się, polscy pacjenci z cukrzycą mogą już skorzystać z najnowszej metody do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) - systemu Eversense.
System Eversense poprawia jakość życia chorych na cukrzycę. Osoby korzystające z systemu mają większy komfort w kontrolowaniu cukrzycy - w dowolnym miejscu, na przykład siedząc przy uroczystej kolacji, mogą sprawdzić, jaki jest obecny poziom glukozy we krwi. Co ważne - dane dotyczące wyników przekazywane są nie tylko na telefon, ale również do chmury - z dedykowanej bazy danych. Dzięki temu chory może dzielić się wynikami z lekarzem oraz bliskimi, co z pewnością uspokoi rodziców, których dorosłe dzieci chore na cukrzycę wyjeżdżają do innego miasta np. na studia.
Mikrosensor mniejszy od zapałki
System Eversense składa się z mikrosensora, nadajnika oraz aplikacji na telefon. Mikrosensor jest niezwykle mały - jego wielkość można porównać do 1/3 zapałki. Jest on umieszczany pod skórą ramienia osoby chorej na cukrzycę na 90 dni (a są już prowadzone badania by ten okres przedłużyć do 6 miesięcy). Jest to duży postęp w technologii CGM, ponieważ dotychczasowe systemy należało wymieniać co tydzień, ewentualnie raz na dwa tygodnie. Tradycyjne czujniki CGM mają postać igły. Wymagają również oddzielnego odbiornika, do którego przesyłane są wszystkie dane, alarmy i powiadomienia. Inaczej jest w przypadku mikrosensora Eversense - współpracuje on z nadajnikiem, który nieinwazyjnie naklejany jest na ramieniu. Nadajnik jest bardzo lekki, wodoodporny oraz wyposażony w Bluetooth, który zapewnia łączność ze smartfonem. Nadajnik dba także o bezpieczeństwo cukrzyka - wibruje za każdym razem, gdy odnotuje zbliżającą się hipo- bądź hiperglikemię. Ostatnim elementem Eversense jest telefon z aplikacją - to tam zbierane są dane o poziomie cukru, do których użytkownik ma dostęp w każdym momencie.
Więcej informacji o systemie Eversense znajduje się na stronie internetowej Eversense.pl, Facebooku oraz blogu - Nowocześnicukrzycy.pl.
Wyłącznym dystrybutorem systemu Eversense w Polsce jest Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o., która od 1992 roku stworzyła obecnie najszerszy w Polsce wachlarz produktów i usług dla pacjentów z cukrzycą. Od niemal bezbolesnych nakłuwaczy Fast-Clix, przez glukometry, pompy insulinowe i zestawy infuzyjne z rodziny AccuChek po najnowocześniejszy system CGM - Eversense.
1 Czujnik mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym.
2 http://www.diabetesatlas.org/across-the-globe.html
3 http://www.diabetesatlas.org/key-messages.html