Cukrzyca wymusza radykalną zmianę diety, co wcale nie oznacza, że należy odstawić do lamusa słodki smak cukru. Surowo niedozwolony cukier można, bowiem zastąpić naturalnymi zamiennikami. Zdrową słodycz nadają substancje słodzące naturalnego pochodzenia, np. erytrytol.
Czym jest Erytrytol?
Prawie bezkaloryczny Erytrytol (jedynie 0,2 kcal na 100 g) stanowi idealną alternatywę dla cukru. Naturalny słodzik niemalże jednakowo słodki niczym sacharoza, powstaje na drodze fermentacji kukurydzy uprawianej naturalnie przy użyciu drożdży. Najzdrowszy zamiennik cukru to poliol, czyli alkohol polihydroksylowy (cukrowy) pochodzący z tej samej rodziny substancji słodzących, co ksylitol, mannitol i sorbitol - związków, które charakteryzują się niską wartością energetyczną tudzież nie podnoszą poziomu glukozy we krwi.
Czy Erytrytol jest bezpieczny dla zdrowia?
Erytrytol (inaczej erytrol) to słodzik naturalny, wykazujący właściwości prozdrowotne. Bez obaw o swoje zdrowie mogą po niego sięgać diabetycy, jako że wyróżnia się zerowym indeksem glikemicznym, tym samym nie wpływa na poziom glukozy i insuliny we krwi.
Poprzez hamowanie procesu fermentacji niektórych cukrów przez drobnoustroje w jamie ustnej, np. Streptococcus odpowiedzialnych za ubytki, pomaga w zachowaniu mineralizacji zębów, nie przyczyniając się do rozwoju próchnicy i psucia zębów. Erytrytol rekomendowany jest dla osób odchudzających się ze względu na zsynchronizowanie braku kalorii i słodkiego smaku.
Erytrytol nie zawiera enzymów odpowiedzialnych za jego rozpad w organizmie, dlatego w przeciwieństwie do cukru i innych słodzików organizm ludzki nie metabolizuje go, tylko wydala w niezmienionej postaci razem z moczem. Erytrytol spełnia funkcję antyoksydacyjną. Łącząc się z wolnymi rodnikami, chroni organizm przed ich obciążającym działaniem.
Erytrytol - zdecydowanie tak, ale czego nie poleca się diabetykom?
Diabetycy muszą pamiętać, by spożywane przez nich potrawy miały niski indeks glikemiczny. Dlatego z menu cukrzyka powinno wykreślić się kilka substancji słodzących powszechnie uznawanych za zdrowe, które w rzeczywistości wyróżniają się wysokim indeksem glikemicznym, np. miód (IG 60), syrop klonowy (IG 65), cukier trzcinowy (IG 87), czy syrop z agawy (IG do 90).
Substancja słodząca erytrytol, idealna dla osób na diecie redukcyjnej czy cukrzycowej, o niskim indeksie zarówno glikemicznym, jak i insulinowym, dostępna do nabycia tylko w najlepszych aptekach internetowych