Dlaczego diagnostyka obrazowa jest tak ważna?
Diagnostyka obrazowa daje bardzo duże możliwości rozpoznania i oceny stadium rozwoju wielu mniej lub bardziej poważnych schorzeń, dlatego powszechnie się ją wykorzystuje niemal we wszystkich dziedzinach współczesnej medycyny, zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu. Dzięki tomografii komputerowej, rezonansowi magnetycznemu czy zdjęciom rentgenowskim możliwe jest wykrycie zmian chorobowych, nawet nowotworowych, na wczesnym etapie ich rozwoju, co daje większe szanse na wyleczenie.
Jakie są metody diagnostyki obrazowej?
Najpopularniejszą metodą diagnostyki obrazowej jest ultrasonografia opierająca się na falach ultradźwiękowych przenikających komórki organizmu i umożliwiających wyświetlanie obrazu badanego narządu na monitorze. Równie przydatne są zdjęcia RTG i tomografia komputerowa, czyli techniki obrazowania wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, a także rezonans magnetyczny działający w oparciu o pole elektromagnetyczne i fale radiowe. Więcej o zabiegu diagnostyki obrazowej znajduje się na https://www.sport-klinika.pl/diagnostyka-obrazowa/.
Do czego wykorzystuje się diagnostykę obrazową?
USG świetnie się sprawdza między innymi w badaniach jamy brzusznej, piersi, serca i węzłów chłonnych. RTG umożliwia rozpoznanie schorzeń układu kostnego oraz chorób płuc i nowotworów w obrębie klatki piersiowej. Z kolei rezonans magnetyczny służy do diagnozowania chorób w ośrodkowym układzie nerwowym, jak również układzie mięśniowym i szkieletowym, a nawet szpiku kostnym. Wszystkie te techniki obrazowania pozwalają z niezwykłą precyzją określić zmiany patologiczne zachodzące w ludzkim organizmie i na tej podstawie podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.