Dlaczego cukrzycy muszą dbać o kondycję?
Wyniki licznych badań wskazują, iż diabetycy powinni szczególnie zadbać o codzienną aktywność. Regularny ruch wzmacnia serce, poprawia krążenie krwi, reguluje ciśnienie, a nawet może wpłynąć na zmniejszenie poziomu cukru we krwi oraz poziomu złego cholesterolu. Sport przyczynia się również do podwyższenia zdrowego cholesterolu HDL, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Warto wiedzieć, że u diabetyków z cukrzycą typu 2, którzy wprowadzą do życia ruch, możliwe jest zmniejszenie dawki przyjmowanej insuliny.Rower stacjonarny, a cukrzyca
Ciekawostką i zarazem istotną informacją dla cukrzyca jest to, iż na jego zdrowie najlepiej wpływa jazda na rowerku stacjonarnym. Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, a także szwedzcy badacze wykazali, że krótsze serie intensywnych ćwiczeń, do których wykorzystuje się rower treningowy, mogą znacznie poprawić zdrowie cukrzyka. Przede wszystkim tego typu sport wpływa na pracę serca oraz ułatwia kontrolę cukru we krwi.Niezwykle ważne jest tutaj odbywanie treningu interwałowego, który polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń aerobowych w krótszym czasie. W badaniu wzięły udział osoby chorujące na cukrzycę typu 2, które zostały poddane ćwiczeniom na rowerze stacjonarnym przez okres 12 tygodni. Po tym czasie wszyscy przeszli różnorodne badania, zwłaszcza rezonans magnetyczny oraz pomiar cukru we krwi.
Jak wskazały wyniki badań, krótszy trening na rowerku wpłynął na lepszą pracę serca, zwłaszcza lewej komory, która w przypadku cukrzyków nie działa prawidłowo. Spadło również stężenie glukozy i poziom otłuszczenia wątroby.
Trening HIT na rowerze stacjonarnym - jak go wykonać?
Ćwiczenia wystarczy wykonywać kilka razy w tygodniu przez około 20-25 minut. Najlepiej podzielić je na 6 sprintów, z czego każdy trwa 30 sekund. Odpoczynek z kolei przeprowadzamy przez 4 minuty po każdym sprincie. Warto pamiętać, że ww. odpoczynek wcale nie wiąże się z zaprzestaniem jeżdżenia. W tym czasie nadal pedałujemy, jednak w wolniejszym tempie, który pozwoli nam uspokoić oddech i mięśnie.Rowerek treningowy nie tylko może wpłynąć na poziom cukru we krwi i lepszą pracę układu sercowo-naczyniowego, ale również poprawi sylwetkę i polepszy samopoczucie. Regularny ruch działa jak swoisty „hamulec” na produkcję kortyzolu, którzy wytwarzany jest pod wpływem sytuacji nerwowych.