Dieta istotnym elementem terapii w leczeniu cukrzycy
Lekarze zalecają pacjentom ze zdiagnozowaną cukrzycą oraz znajdującym się w stanie przedcukrzycowym, zastosowanie odpowiedniej diety, w parze z przyjmowaniem zaordynowanych leków, obniżających poziom glukozy we krwi oraz aktywnością fizyczną.
Dieta osoby chorej na cukrzycę nazywana także dietą diabetyka nie jest dietą restrykcyjną i powinna zawierać wszystkie składniki pokarmowe, czyli białka, węglowodany, tłuszcze oraz składniki mineralne, witaminy i błonnik. Wbrew pozorom chory na cukrzycę nie powinien wykluczyć ze swojej diety węglowodanów, które błędnie kojarzone są wyłącznie z cukrem. Składniki odżywcze uwzględnione w diecie diabetyka powinny pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne w proporcjach:
- 45-50 proc. węglowodany,
- 30-35 proc. tłuszcze,
- 15-20 proc. białka.
Kompozycja diety cukrzycowej
Przy cukrzycy pacjent powinien spożywać głównie produkty zawierające niski wskaźnik glikemiczny, które nie powodują nagłego podnoszenia się poziomu cukru we krwi. Z diety należy wykluczyć cukry proste - glukozę, fruktozę i galaktozę, znajdujące się w słodzonych produktach, w tym w napojach, w wielu owocach, zwłaszcza suszonych i niektórych warzywach. Cukry te łatwo wchłaniają się w organizmie z przewodu pokarmowego i powodują gwałtowne podniesienie poziomy glukozy. Zaleca się w diecie diabetyka unikanie cukrów prostych, na rzecz cukrów złożonych (węglowodanów złożonych), m.in. skrobi. Cukry złożone zawarte są w warzywach, w ziarnach zbóż czy w mniej słodkich owocach.
Białko jest ważnym elementem diety cukrzycowej. Najlepiej, aby było to wysokiej jakości białko zwierzęce lub roślinne. Cukrzyk powinien spożywać chude mięso, wędliny, ryby, białe sery, odtłuszczone mleko i jaja.
W diecie diabetyka nie należy przesadzać z ilością tłuszczu. Trzeba wybierać przy tym tłuszcze roślinne, w miejsce zwierzęcych. Z diety powinny zniknąć:
- smalec,
- słonina,
- masło,
- ciasta z kremem,
- tłuste słodycze.
Niewskazane jest w diecie diabetycznej spożywanie produktów charakteryzujących się wysokim indeksem glikemicznym, m.in. jasnego pieczywa, produktów z mąki pszennej, gotowanych ziemniaków, marchwi gotowanej, buraków zasmażanych, warzyw z puszki, frytek, bananów, winogron, owoców przejrzałych i suszonych, tłustego i skondensowanego mleka, śmietanek, serów do smarowania, słodzonych deserów mlecznych, tłustych mięs - wieprzowiny, baraniny, gęsiny, kaczki, podrobów, pasztetów, boczku, kiełbasy, salami, tłustych ryb i owoców morza, białego cukru i słodyczy.
Właściwa dieta cukrzycowa pozwala na wyregulowanie poziomu cukru we krwi oraz na utrzymywanie go w ryzach. Pacjent może prowadzić normalne życie, jeśli tylko będzie przyjmował leki i stosował się do zaleceń dietetyka.