Sensor to mała elektroda, która dokonuje pomiaru stężenia glukozy we krwi. Jest umieszczona pod skórą, w płynie śródtkankowym, z którego komórki czerpią tlen i składniki odżywcze, między innymi glukozę. Sensory łatwo się zakłada za pomocą automatycznego urządzenia wprowadzającego podobnie jak w wielu wkłuciach, sensor Enlite jest wprowadzany za pomocą igły. Następnie igła jest usuwana, a pod skórą pozostaje maleńka elastyczna elektroda. Sensor następnie podłączany jest do transmitera i urządzenia monitorującego glikemię.
(kliknij, aby powiększyć)
Starsze sensory, dostępne kilka lat temu, należało przechowywać w temperaturze od +2 do +27 stopni Celsjusza. Jeśli zamierzaliśmy przechowywać je w lodówce, należało pamiętać o wyjęciu sensora na około 15 minut przed użyciem, aby osiągnął temperaturę pokojową. Najnowsze sensory do ciągłego monitoringu glikemii firmy Medtronic nie wymagają przechowywania w lodówce. Sensory glukozy Enlite™ Nowej Generacji powinny być przechowywane w temperaturze od 2 do 30 stopni Celsjusza, bez konieczności schładzania. Aby zidentyfikować te sensory, należy odnaleźć rysunek z oznaczeniem temperatury na zewnętrznej stronie opakowania sensora lub na bocznej stronie pudełka.
Czujniki pomiaru glikemii przechodzą złożone testy, aby bezpiecznie znosiły skrajnie wysokie i niskie temperatury podczas transportu w niechłodzonych pudełkach. Sensorów glukozy nie należy schładzać, ani zamrażać. Sensory nie powinny być przechowywane w narażeniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub skrajne wartości temperatury oraz wilgotności.
(kliknij, aby powiększyć)
Pamiętajcie, że nowe sensory przechowujemy w pokoju, w szufladzie, w szafce. Gdziekolwiek, byleby z dala od lodówki. Przypomnę, że w lodówce powinnyśmy przechowywać bezwzględnie zapas insuliny (tej, którą mamy w penie nie należy trzymać w lodówce), a także Glucagon - lek ratujący życie diabetyka w przypadku ostrej hipoglikemii. Dla przypomnienia: Glucagon przechowywany w lodówce termin ważności ma zgodny z datą na opakowaniu. Jeżeli Glucagon trzymamy poza lodówką jego termin wynosi 18 miesięcy, jednak nie dłużej niż data na opakowaniu. Warto o tym pamiętać!
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org