Badania zostało przeprowadzone w Szkocji wśród 3857 kobiet cierpiących na cukrzycę, które między 1998 rokiem, a 2016 r. urodziły łącznie 5392 dzieci. Wszystkie panie chorowały zarówno na cukrzycę typu 1 (tzw. insulinozależną), jak i typu 2. Z obserwacji wynika, że cukrzyca typu 1 zwiększa ryzyko poronienia i urodzenia martwego dziecka aż trzykrotnie, a w cukrzycy typu 2 - czterokrotnie. W przeliczeniu na 1000 porodów w całej populacji kobiet w Szkocji zdarza się 4,9 poronień. W przypadku kobiet z cukrzycą typu 1 - 16,1, a typu 2 - 22,9.
"W Polsce obowiązuje zasada powszechnych badań przesiewowych w kierunku hiperglikemii w ciąży oraz podział i kryteria rozpoznania takiej hiperglikemii zgodne z wytycznymi WHO. Zalecane są badania przesiewowe w I i III trymestrze ciąży. U wielu kobiet z cukrzycą ciążową możliwe jest osiągnięcie zadowalającej kontroli glikemii za pomocą postępowania ehawioralnego, a farmakoterapia insuliną powinna być wdrożona w przypadku braku osiągnięcia celów terapeutycznych." - Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2019, Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. |
Dr Emily Burns z Diabetes UK w wypowiedzi dla "BBC News" uspokaja, że na ogół ciąża u kobiet z cukrzycą przebiega bez poważniejszych komplikacji. Przyznaje jednak, że ciąża wymaga u nich większej troski i powinna być prowadzona przez lekarza. Bardzo ważne jest - dodaje Burns - kontrolowanie poziomu cukru we krwi jeszcze przed poczęciem. Ciąża powinna być więc zaplanowana z lekarzem diabetologiem. Poziomy cukrów odpowiednio wyrównane. To szczególny czas dla kobiety, łatwo więc o odpowiednią motywację.
Główny autor badania dr Sharon Mackin przyznaje, że ryzyko poronienia przez kobiety z cukrzycą zmniejsza ścisłe kontrolowanie cukru we krwi, jak i dbanie o właściwa masę ciała. Wiele osób z cukrzycą typu 2 ma nadwagę lub jest otyłych, a u kobiet w ciąży zwiększa to ryzyko powikłań ciąży.