Dzieje się tak dlatego, że wysoki poziom cukru we krwi wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a co za tym idzie przyczynia się do występowania nieprawidłowości we wszystkich jego układach. W naszej jamie ustnej żyje wiele rodzajów bakterii - w wyniku ich biologicznej reakcji z cukrami pochodzącymi z pokarmów, na zębach powstaje osad. Kwasy w nim zawarte powodują uszkodzenia szkliwa, co z kolei prowadzi do wystąpienia próchnicy.
Cukrzyca a choroby jamy ustnej
Cukrzyca to poważna choroba osłabiająca wszystkie układy organizmu, dlatego osoby na nią cierpiące powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie. Jedną z powszechnych dolegliwości cukrzyków są stany zapalne w jamie ustnej oraz choroby dziąseł i zębów. Organizm osób borykających się z problemem cukrzycy gorzej radzi sobie ze zwalczaniem bakterii, które z łatwością namnażają się w jamie ustnej, siejąc w niej spustoszenie. Cukrzycy powinni zatem zwrócić szczególną uwagę na skrupulatne szczotkowanie zębów, które zapobiegnie powstawaniu osadu będącego przyczyną wielu chorób zębów.
Diabetycy stosunkowo często skarżą się również na syndrom pieczenia ustach, który jest bolesnym stanem pieczenia języka oraz pozostałych narządów zlokalizowanych w jamie ustnej. W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na to schorzenie porównują je do obecności wrzątku w ustach. Dolegliwość ta jest nie tylko nieprzyjemna, ale także bardzo niebezpieczna. Pieczenie w ustach może być bowiem objawem zapalenia dziąseł, które nieleczone może doprowadzić do utraty zębów (źródło: http://www.insulinowi.pl/aktualnosci/choroby-dziasel-a-cukrzyca/).
Glukometr w gabinecie dentysty
Powszechność problemu chorób jamy ustnej spowodowanych cukrzycą sprawiła, że zdecydowana większość gabinetów dentystycznych jest wyposażona w glukometry, dlatego lekarze mogą z łatwością zbadać poziom cukru we krwi chorego i potwierdzić (lub wykluczyć) tę groźną chorobę (więcej na ten temat można poczytać tutaj: https://www.euroclinix.net/pl/blog/wiadomosci-euroclinix/dentysta-diagnozuje-cukrzyce). Zdiagnozowanie przyczyn problemu pozwoli na jego prawidłowe rozwiązanie, dlatego tak ważne jest wyjaśnienie przyczyn próchnicy oraz innych chorób zębów i jamy ustnej. Osoby w grupie ryzyka lub podejrzewające, że może ich dotyczyć problem diabetologiczny powinny bezwzględnie udać się do specjalisty i podjąć leczenie.
Obowiązki cukrzyka
Diabetycy są narażeni na częste infekcje jamy ustnej, dlatego ich zadaniem jest szczególnie dbanie o przestrzeganie higieny jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie to absolutne minimum. Warto stosować również płyny do higieny jamy ustnej, które pomogą utrzymać prawidłowe pH w ustach. Niezbędne jest również regularne nitkowanie zębów zapobiegające odkładaniu się resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych. Nie należy także ignorować nawet najdrobniejszych dolegliwości zaobserwowanych w jamie ustnej. Przede wszystkim jednak należy bezwzględnie pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, który skontroluje stan zębów.
Cukrzyca jest obecnie uznawana za chorobę cywilizacyjną, co potwierdza opracowany w Genewie światowy raport z 2016: http://www.who.int/diabetes/global-report/en/. Z roku na rok zapada na nią coraz więcej osób. Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od lat biją na alarm i zalecają regularne badania w kierunku tej groźnej dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka. Najistotniejsza jest zdrowa dieta oraz aktywny tryb życia, które sprawiają, że organizm znajduje się w doskonałej kondycji i jest bardziej odporny na choroby. Ponadto konieczna jest rezygnacja z używek (szczególnie tytoniu i alkoholu) zwiększających ryzyko wystąpienia cukrzycy. Przede wszystkim jednak nie należy lekceważyć nawet drobnych objawów. Jeśli stan zdrowia się pogarsza lub czujemy się inaczej niż zwykle, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.