Dlaczego ludzie cierpią z powodu depresji?
Specjaliści potwierdzają, że depresja jest współczesną chorobą cywilizacyjną, która wymaga profesjonalnego leczenia. Co więcej, u pacjentów, którzy podjęli skuteczną terapię, stany depresyjne potrafią wracać, dlatego stała kontrola lekarska jest wręcz obowiązkowa.Depresja jest najczęściej wynikiem współczesnego tempa życia. Przewlekły stres, ciągła gonitwa za pieniędzmi, rywalizacja, tzw. wyścig szczurów, do tego problemy w życiu prywatnym - wszystko to może prowadzić do przeciążeń psychicznych. Oczywiście wpływ na występowanie depresji mogą mieć również nagłe traumy i negatywne, niespodziewane przeżycia. Okazuje się, że w ostatnim czasie ogromny wzrost rozpoznanych depresji to efekt pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń. To również lęk o własny byt i strach o najbliższych.
Jak rozpoznać depresję?
Depresja daje różne objawy, nie wszystkie występują u każdego pacjenta, można także mówić o ich różnym natężeniu. Wszystko to sprawia, że jest tak trudna w diagnozowaniu. Warto również dodać, że stany depresyjne bardzo często są bagatelizowane przez samych chorych, którzy uznają je za chwilowe obniżenie nastroju czy samopoczucia. Coraz częściej pacjentów na terapię zgłaszają bliscy, którzy zauważają niepokojące sygnały w zachowaniu chorego.Do najczęściej występujących objawów depresji zalicza się:
- obniżony nastrój i złe samopoczucie,
- utrata zainteresowań,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy z koncentracją uwagi,
- niska samoocena i poczucie własnej wartości,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia apetytu,
- myśli samobójcze.
Leczenie depresji
Przede wszystkim depresję należy właściwie zdiagnozować. W tym celu wykorzystuje się między innymi specjalne testy na depresję, ale kluczowe znaczenie ma konsultacja lekarska z psychologiem bądź psychiatrą.Leczenie depresji musi być zawsze dopasowane indywidualnie do pacjenta. Pod uwagę bierze się stan zdrowia pacjenta, objawy choroby i ich natężenie.
Najczęściej pacjenci podejmują się indywidualnych terapii u psychologa, bardzo często włączana jest także farmakoterapia przez lekarza psychiatrę.
Co istotne, niestety depresja lubi wracać, dlatego stała kontrola lekarska jest zalecana już na stałe.
Pamiętaj, że jeśli niepokoją Cię objawy w ramach Twojego nastroju i samopoczucia, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Im szybciej zwalczysz symptomy depresji, tym szybciej wrócisz do komfortowego funkcjonowania i odzyskasz radość życia.
fot. materiały prasowe