Apel został podpisany przez Michała Figurskiego - założyciela Fundacji Najsłodsi, Marka Kustosza - Prezes Instytutu Człowieka Świadomego, Macieja Łysiaka - vlogera, twórcę kanału Nie słodzę, Jerzego Magierę z portalu mojacukrzyca.org, Annę Śliwińską - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Monikę Zamarlik - Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.
"Jako przedstawiciele środowiska pacjentów z dużą nadzieją przyjęliśmy decyzję o wprowadzeniu od 1 stycznia br. opłaty cukrowej, będącej ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia skali choroby otyłościowej i jej powikłań. Głęboko wierzymy, że odpowiednia alokacja środków korzystnie wpłynie na efektywność profilaktyki, wczesną i skuteczną diagnostykę oraz leczenie choroby otyłościowej i jej powikłań, a także poprawi dostęp do nowoczesnych technologii medycznych. Środki przeznaczone na edukację i leczenie otyłości są uzasadnioną inwestycją w zdrowie społeczeństwa, która przełoży się na spadek odsetka osób chorujących na otyłość, redukcję powikłań oraz zmniejszenie kosztów pośrednich i bezpośrednich otyłości oraz chorób z niej wynikających." - czytamy w liście.
Sygnatariusze listu doceniają ogromne znaczenie profilaktyki, ale też zwracają uwagę na konieczność zapewnienia jak najlepszego dostępu do nowoczesnych leków i technologii dla pacjentów już dotkniętych cukrzycą.
"Warto zauważyć, że prawie połowa kosztów ponoszonych z budżetu państwa związanych z cukrzycą przeznaczana jest na leczenie powikłań. Kolejne koszty to renty, zasiłki, wsparcie socjalne osób, które z powodu cukrzycy utraciły zdolność do pracy. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pacjentom nowoczesnego i skutecznego leczenia, tak w cukrzycy typu 2 jak i cukrzycy typu 1, które pozwoli zapobiec powikłaniom. Bardzo prosimy o uwzględnienie tej ważnej kwestii przy planowanej dystrybucji wpływów pochodzących z opłaty cukrowej." - czytamy w liście.
Pełna treść listu dostępna jest tutaj (kliknij).