Aby operacje były skuteczne i bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.
Ogólna chirurgia dziecięca
W ostatnim roku w Polsce, w 67 oddziałach chirurgii dziecięcej, wykonano ponad 80 tysięcy operacji. Choć polska chirurgia dziecięca jest na wysokim poziomie europejskim, trzeba zwiększać ilość operacji małoinwazyjnych, endoskopowych, które powodują mniejszy uraz operacyjny, zmniejszają dolegliwości dziecka związane z koniecznością operacji oraz skracają pobyt dzieci i rodziców w szpitalu.Potrzebny jest zarówno najnowocześniejszy i bardzo kosztowny sprzęt do operacji endoskopowych, jak i edukacja zespołów zabiegowych. Konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii dziecięcej jest prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz, który będzie również ekspertem medycznym 28. Finału WOŚP.
Kardiochirurgia dziecięca
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała 28 lat temu dla ratowania życia dzieci z wrodzonymi wadami serca. Dzisiaj, w 9 ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej w Polsce, wykonuje się rocznie ok. 2,5 tysiąca operacji serca u dzieci, w tym najbardziej skomplikowane operacje u noworodków i dzieci z sercem jednokomorowym. Jesteśmy pod tym względem unikalnym krajem europejskim, a wyniki leczenia tych dzieci należą do najlepszych na świecie. Wymaga to najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego, w tym echokardiografów nowej generacji, urządzeń niezbędnych do operacji na otwartym sercu, przede wszystkim nowoczesnych aparatów do krążenia pozaustrojowego oraz sprzętu na oddziały intensywnej terapii pooperacyjnej.Neurochirurgia dziecięca
W 7 ośrodkach neurochirurgii dziecięcej wykonuje się rocznie ok. 3 tysięcy operacji. Operacje mózgu u dzieci wymagają m.in. wyposażenia sal operacyjnych w ultranowoczesną nawigację i mikroskopię operacyjną. Najwyższą jakość tych zabiegów zapewniają mikroskopy z technologią 3D (trójwymiarową, tak zwane egzoskopy). Żaden ośrodek w Polsce takiego urządzenia nie posiada. Jego zakup i stosowanie w operacjach mózgu u dzieci zapewni najwyższą precyzję, zmniejszy uraz operacyjny tkanek mózgu i poprawi wyniki leczenia. Naszym ekspertem w tej dziedzinie jest prof. dr hab. Marcin Roszkowski z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".- 27 Finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca - mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP - Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy, jako organizacja pozarządowa, wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki.
28. Finał - formy wsparcia
- Datek do puszki wolontariusza w dniu Finału
- Wpłata online na stronie Fundacji
- SMS o treści SERCE na 75 565 (6,15 PLN z VAT)
- Aukcje na Allegro
- Zakup gadżetów w Lidlu
- Założenie eSkarbonki od Mastercard i kwestowanie on-line
- Wpłaty za pośrednictwem mBanku - akcja “100 na 100"
- Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców w dniu Finału
- Wsparcie poprzez aplikację mobilną
- Zorganizowanie zbiórki na Facebooku
- Przekazanie datku na Facebooku
- Współtworzenie wirtualnego serca - Wspieram.to
- Finałowa zrzutka w serwisie zrzutka.pl
- Wsparcie wirtualnej puszki Allegro
- Wsparcie wirtualnej skarbonki siepomaga.pl
- Zakup karty upominkowej H&M
- Wspieranie WOŚP z aplikacja mobilną PLAY 24
- Zakup orkiestrowego soku Dawtona
- Przekazanie ubrań - akcja Ubrania do Oddania
- Przelew z Wielkiej Brytanii przez serwis Sami Swoi
- Wsparcie poprzez wpłatę na stronie GG
Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców
Nagrodami w Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców są Złote Serduszka, wykonane ze złota otrzymanego w czasie poprzedniego Finału oraz Złote Karty Telefoniczne PLAY.Licytacja będzie prowadzona w dniu 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od rozpoczęcia pierwszego łączenia telewizyjnego do późnych godzin wieczornych. Finał licytacji jest co roku najbardziej emocjonującym momentem całodniowej transmisji, który jest obserwowany przez miliony telewidzów oraz internautów.
W dniu 28. Finału WOŚP dla licytujących zostanie udostępniona specjalna strona internetowa, za pośrednictwem której będzie można zgłaszać chęć uczestnictwa w licytacji i deklarować wysokość darowizn dla Orkiestry. Oprócz tego będzie można się zgłaszać również pod specjalny numer telefonu oraz będzie można wziąć udział w wideorozmowie z konsultantem WOŚP, aby powalczyć o jak najwyższe numery Złotych Serduszek i Złotych Kart. Przez cały dzień na antenie telewizji oraz w internecie można będzie obserwować przebieg licytacji, zmagania o zajęcie pierwszych miejsc oraz wysokości zgłaszanych darowizn.
Finał WOŚP w Warszawie w nowym miejscu
Przez ostatnie lata centrum warszawskich Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieściło się na Placu Defilad, czyli tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. W tym roku w miejscu tym trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, co oznacza organizowane przez WOŚP wydarzenie musi się odbyć w nowej lokalizacji.W porozumieniu z Miastem Stołecznym Warszawa Fundacja WOŚP zdecydowała o organizacji centrum styczniowej zbiórki w dwóch nieodległych miejscach. Telewizyjne studio Orkiestry, skąd prowadzona będzie całodzienna transmisja i relacja z przebiegu akcji i które de facto będzie punktem centralnym Finału WOŚP, zostanie wybudowane na Placu Teatralnym, tuż obok Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Także z tego miejsca wystartuje warszawski Bieg WOŚP "Policz się z cukrzycą". Natomiast koncert główny Finału WOŚP odbędzie się w tym samym miejscu, gdzie warszawiacy witają nowy rok, więc na Placu Bankowym. Obie lokalizacje oddalone są od siebie o około 500 metrów.