W grudniowym numerze "diabetyka" każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Znajdują się w nim bowiem ciekawe artykuły zarówno dla osób z cukrzycą typu 1., jak i typu 2. Osobom z dłuższym stażem choroby polecamy szczególnie temat miesiąca; rodziców dzieci z cukrzycą i młodych diabetyków zachęcamy do lektury artykułu "Liczymy jedzenie" zaś wszystkich naszych Czytelników z przyjemnością odsyłamy do relacji z wyprawy na Mont Blanc oraz zapoznania się ze "złotymi regułami pielęgnacji stóp". A to wszystko, i jeszcze więcej, w jednym tylko piśmie, nowym, świątecznym numerze "diabetyka".
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
- TEMAT MIESIĄCA
Wpływ dietoterapii na czynniki ryzyka rozwoju nefropatii cukrzycowej
- W naszym kraju coraz większy odsetek pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego stanowią osoby z nefropatią cukrzycową. Z uwagi na te niepokojące statystyki podejmowane są działania mające na celu profilaktykę pierwotną obejmującą redukcję czynników ryzyka nefropatii cukrzycowej, jak i profilaktykę wtórną ukierunkowaną na hamowanie progresji (postępu) schorzenia oraz na łagodzenie występujących objawów klinicznych i zaburzeń metabolicznych. Do modyfikowalnych czynników ryzyka zarówno rozwoju, jak i przyśpieszonej progresji nefropatii cukrzycowej zalicza się: hiperglikemię, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemię, wysoką zawartość białka w diecie i hiperfosfatemię. W całokształcie leczenia zarówno cukrzycy, jak i nefropatii cukrzycowej, poza leczeniem farmakologicznym, istotną rolę odgrywa również terapia dietetyczna.
- MEDYCYNA
Czy powinniśmy zmienić dietę cukrzycową
- Prawidłowo skomponowana dieta cukrzycowa powinna spełniać następujące warunki:
- pozwalać na unikanie hiperglikemii poposiłkowej,
- pomagać w utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
- cechować się korzystnym wpływem na szereg parametrów metabolicznych istotnych w rozwoju mikro- i makronaczyniowych powikłań cukrzycy, w tym na lipidogram, wskaźniki reologiczne krwi, poziom homocysteiny, insulinowrażliwość itp.
- PACJENT PISZE DO LEKARZA
Zrosty i zgrubienia
- Istotą lipodystrofii przerostowej jest miejscowe zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej (przerost) w punkcie stałego podawania insuliny. Poza względami kosmetycznymi może ono pogarszać wchłanianie insuliny i rzutować na trudności w kontroli glikemii.
- Palenie papierosów
- Poza chorobami nowotworowymi i układu sercowo-naczyniowego (zawał serca, udar mózgu, niedokrwienie kończyn) papierosy wpływają na choroby przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa), uszkadzają dziecko rozwijające się w łonie matki, mogą powodować osteoporozę, a u mężczyzn impotencję.
- DIECI I MŁODZIEŻ
Liczymy jedzenie
- Bolus prosty programowany jest na węglowodany, a bolus prostokątny na białka i tłuszcze. Aby ułatwić liczenie jedzenia bogatego w tłuszcze i białka wprowadzono pojęcie wymiennika białkowo-tłuszczowego. Definicja jest następująca. Jeden wymiennik białkowo tłuszczowy to 100 kilokalorii z jedzenia białkowo-tłuszczowego lub tylko tłuszczowego.
- Przepisy dla osób leczonych za pomocą pomp insulinowych
- URODA I ZDROWIE
Złote reguły pielęgnacji stóp
- URODA I ZDROWIE
- REGUŁA 4 - Pielęgnuj skórę stóp kremem przeznaczonym specjalnie do skóry osób z cukrzycą. Unikaj kremów, które zawierają konserwanty, barwniki, sztuczne substancje zapachowe (mogą podrażniać i wysuszać). Nie zaleca się także stosowania maści cynkowej, ponieważ działa wysuszająco na skórę.
- WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO
Po lepszy cukier na dach Europy
- Moja żona Ilonka pomimo choroby postanowiła w życiu się nie poddawać. Jako broń w walce z chorobą użyła swoich marzeń, które spełnia czasami nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi. Po zdobyciu najwyższego szczytu Afryki – Kilimandżaro, we wrześniu 2005 r., tym razem postanowiła pokonać cukrzycę próbą zdobycia najwyższej góry Europy - Mont Blanc.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl