Osoby jedzące duże ilości cukru są zagrożone rakiem trzustki; najniebezpieczniejsze - według szwedzkich badań - jest częste picie wysoko słodzonych soków i napojów.
Badania nad wpływem cukru na powstawanie nowotworów prowadzono w Instytucie Karolińskim w Sztokholmie od wielu lat i objęły one 80 tys. osób. Wyniki zostały opublikowane w listopadowym numerze naukowego pisma "The American Journal of Clinical Nutrition". Ponieważ są to pierwsze badania tego typu, konieczne jest jeszcze powtórzenie ich w różnej formie tak, aby uzyskane rezultaty mogły być uznane za naukowo pewne.
Obecnie w oparciu o szwedzkie wyniki stwierdzono np., że osoby pijące co dziennie dwa lub więcej razy soki i napoje wysokosłodzone podlegają dwukrotnie większemu od innych ryzyku zachorowania na raka trzustki. A osoby, które piją w ciągu dnia pięć osłodzonych herbat lub kaw, zwiększają ryzyko zachorowania aż o 70%.
Według naukowców z Instytutu Karolińskiego, przyczyną może być fakt, że pod wpływem dużej ilości cukru trzustka zmuszona jest do zwiększonej produkcji insuliny. Jest to jednak na razie tylko hipoteza; wymaga ona dalszych badań.
Rak trzustki nie jest chorobą występującą często. Równocześnie jest jednym z najtrudniejszych do leczenia nowotworów. Najczęściej z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby. W krajach wysokorozwiniętych tylko 3-4% chorych żyje nadal w pięć lat po diagnozie.
Michał Haykowski (sm)