Obniżające poziom cholesterolu statyny poprawiają krążenie w siatkówce oka i dlatego mogą pomóc w prewencji i leczeniu chorób oczu, takich jak retinopatia cukrzycowa, wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma "Archives of Ophthalmology".
Statyny obniżają poziom cholesterolu i innych tłuszczów szkodliwych dla serca. Wiadomo też, że mogą poprawiać stan śródbłonka wyściełającego naczynia. Ostatnio coraz więcej badań wskazuje też, że statyny mogą korzystnie wpływać na układ krążenia nie tylko u osób z wysokim poziomem cholesterolu. Rozluźniają bowiem ścianki naczyń krwionośnych, przez co poprawiają przepływ krwi w narządach, takich jak serce czy mózg i obniżają ryzyko zawału oraz udaru.
Naukowcy japońscy z Asahikawa Medical College sprawdzali, czy statyny mogą pomóc w leczeniu chorób oczu wywołanych zaburzeniami w przepływie krwi w oku. Zalicza się tu retinopatię, czyli zwyrodnienie siatkówki oka, makulopatię, tj. zwyrodnienie plamki żołtej, centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie czy jaskrę.
Naukowcy losowo podzielili 12 zdrowych, młodych mężczyzn (średnia wieku 21 lat) na dwie grupy - jedna przez siedem dni zażywała 20 miligramów simwastatyny dziennie, druga natomiast otrzymywała pigułkę z placebo.
Analizowano przepływ krwi w naczyniach krwionośnych (tętnicach i żyłach) siatkówki - na początku badania, pierwszego dnia w 90 minut po podaniu leku i po 7 dniach. Zmierzono również tzw. ciśnienie wewnątrzgałkowe, związane z gromadzeniem się płynu w gałce ocznej. Jest to również źródło informacji na temat zaburzeń w krążeniu krwi w oku. W 28 dni po zakończeniu pierwszej fazy badań, cały test powtórzono.
Okazało się, że u pacjentów zażywających statyny ciśnienie wewnątrzgałkowe ulegało obniżeniu już w 90 minut po przyjęciu leku i utrzymywało się na niższym poziomie przez kolejne 7 dni stosowania leku. Również tempo przepływu krwi w siatkówce uległo znacznej poprawie, podkreślają badacze.
Zdaniem autorów pracy, najnowsze obserwacje mogą pomóc w terapii wielu schorzeń oczu, takich jak np. retinopatia cukrzycowa. Choroba ta jest jednym z powikłań źle leczonej cukrzycy i może nawet doprowadzić do ślepoty. Rozwija się w efekcie uszkodzenia naczyń siatkówki i pogorszenia przepływu krwi w jej wnętrzu.
Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że ich badania objęły grupę mężczyzn zdrowych, a ich reakcja na simwastatynę może się różnić od reakcji osób z cukrzycą. Jednak poprawa przepływu krwi w naczyniach siatkówki pod wpływem statyny pozwala przypuszczać, że lek może być potencjalnie użyty w leczeniu retinopatii cukrzycowej.