Kilkaset tysięcy Polaków chorych na cukrzycę codziennie przyjmuje insulinę. Każdy z nich przyjmie w ciągu swojego życia kilkadziesiąt tysięcy wstrzyknięć insuliny. Co 30 sekund jakiś pacjent na świecie traci stopę lub wzrok. Dochodzi u tych chorych znacznie częściej do zawału serca, udaru mózgu lub do uszkodzenia nerek. Wszystko to w wyniku powikłań cukrzycy – alarm podnoszą lekarze specjaliści...
Nie można zaprzeczyć – jest źle.
Dlatego też, dzięki grantowi edukacyjnemu grupy sanofi-aventis, uruchomiony został projekt FIT – program edukujący na temat cukrzycy oraz o metodzie leczenia cukrzycy jaką jest Funkcjonalna Intensywna Terapia insuliną.
Osiągnij cele terapeutyczne i żyj aktywnie
Terapia insuliną zrewolucjonizowała leczenie cukrzycy, pozwalając nie tylko wydłużyć znacznie czas życia chorych, ale też poprawić jakość oraz komfort ich życia. Najkorzystniejszym modelem leczenia cukrzycy jest odtworzenie fizjologicznego modelu wydzielania insuliny. Warunki te spełnia schemat podawania insuliny zwany metodą funkcjonalnej intensywnej terapii insuliną, z wykorzystaniem jako baza długo działającego analogu insuliny odtwarzającego podstawowe wydzielanie insuliny oraz insuliny krótko działające, odtwarzające okołoposiłkowe wydzielanie insuliny u zdrowego człowieka. Model ten stanowi optymalny sposób leczenia cukrzycy typu 1 oraz coraz częściej wykorzystywany jest w leczeniu chorych z cukrzycą typu 2.
Jednym z długo oczekiwanych rozwiązań jest możliwość zastosowania jako bazy właśnie analogu o długim, 24-godzinnym, czasie działania. Dzięki temu można stosować insulinę bazalną w 1 wstrzyknięciu w ciągu doby – o dowolnej porze, choć codziennie o tej samej godzinie, wybranej przez pacjenta. Dotychczas istniała konieczność stosowania 2 wstrzyknięć insuliny bazalnej, co oznacza o 365 więcej wstrzyknięć w roku niż w metodzie FIT z wykorzystaniem jako baza długo działającego analogu insuliny.
Osiągnij korzyści z FIT
Pacjent leczony metodą intensywnej terapii insuliną z wykorzystaniem analogu insuliny o długim czasie działania, może liczyć na poprawę kontroli metabolicznej cukrzycy, a co za tym idzie – zmniejszenie ryzyka powikłań cukrzycy.
Niezwykle ważnym w metodzie FIT, dzięki zastosowaniu długo działającego analogu insuliny, jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia hipoglikemii (niedocukrzeń) szczególnie ciężkich i nocnych, czyli niezwykle niebezpiecznego zjawiska, którego chorzy bardzo się obawiają. Poza tym pacjentom leczonym metodą intensywną poprawia się świadomość hipoglikemii. Dzięki podawaniu długo działającego analogu raz na dobę (o dowolnej porze, choć codziennie o tej samej godzinie, wybranej przez pacjenta), możliwe jest elastyczne dostosowanie leczenia pacjenta do zmiennego trybu życia. Godziny wstrzyknięć insuliny szybko działającej w okresie okołoposiłkowym mogą się zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb pacjenta. W ocenie pacjentów, taki model leczenia poprawia jakość życia oraz daje bardzo pozytywne efekty psycho-socjalne. Chorzy na cukrzycę leczeni FIT, z wykorzystaniem długo działającego analogu, czują się niezależni w wielu dziedzinach życia. Mają dużą swobodę w planowaniu pór i wielkości posiłków, mniejsze ograniczenia dietetyczne. Mogą prowadzić aktywne życie rodzinne i zawodowe, uprawiać sport, realizować pasje. To oni panują nad chorobą, a nie choroba nad nimi.
Olbrzymią korzyścią dla chorego z zastosowania funkcjonalnej intensywnej terapii insuliną jest możliwość prowadzenia trybu życia, w którym to pacjent decyduje kiedy, ile, co i jak zje.
Bądźmy FIT
W ramach programu FIT grupa sanofi-aventis inicjuje w całej Polsce organizację spotkań dla lekarzy, pielęgniarek oraz chorych na cukrzycę. Na szkoleniach w formie warsztatów specjaliści – diabetolodzy wyjaśnią ideę Funkcjonalnej Intensywnej Terapii insuliną, przedstawią korzyści z zastosowania tej metody leczenia cukrzycy oraz przypomną jak istotną kwestią dla diabetyków jest dbanie o dietę oraz kondycję fizyczną. Diabetolodzy szczególnie apelują o edukowanie chorych w zakresie niefarmakologicznego leczenia cukrzycy – czyli poprzez samokontrolę, odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Okazuje się, że nawet dodatkowe 2000-2500 kroków dziennie może, aby polepszyć stan zdrowia osoby chorej na cukrzycę* Warto zatem być FIT.
Dr Pierpaolo De Feo wraz ze zespołem z Uniwersytetu w Perugii zalecają co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie. Podobnie uważa dr James O. Hill z Uniwersytetu w Kolorado i dodaje – każdy mały krok może zaważyć na stanie naszego zdrowia. Nawet dodatkowe 2000-2500 kroków dziennie może polepszyć stan zdrowia osoby chorej na cukrzycę.
(źródło: Diabetes Care, czerwiec 2005)
Serwis "Moja Cukrzyca" nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji "Moja Cukrzyca" i zamieszczono bezpłatnie.