Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Białko aP2 i jego wpływ na cukrzycę i metabolizm

źródło: Onet.pl (22.04.06), 25 kwietnia 2006 r.


Rzadki wariant genu, który obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób serca zidentyfikowali naukowcy z USA. Wyniki ich badań opisuje tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".

W ostatnich dekadach na całym świecie bardzo szybko rośnie liczba osób cierpiących na otyłość i związane z nią zaburzenia metabolizmu, np. wysoki poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi lub spadek wrażliwości tkanek na insulinę (hormon regulujący stężenie glukozy w organizmie). Obecność tych zaburzeń, nazywanych coraz częściej zespołem metabolicznym, znacznie zwiększa ryzyko wielu groźnych dla życia schorzeń, jak choroby układu krążenia, w tym zawał, udar oraz cukrzyca typu 2.

Obecnie wiadomo już, że na predyspozycje do tych problemów zdrowotnych w znacznym stopniu wpływa styl życia. Nie bez znaczenia pozostaje tu jednak wpływ czynników genetycznych, które są złożone, a przez to - ciągle mało poznane.

Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda w Bostonie skupili się na badaniu genu kodującego białko aP2. Białko to wiąże się z kwasami tłuszczowymi w komórkach tkanki tłuszczowej (adipocytach) oraz komórkach odporności (makrofagach), które biorą udział w rozwoju miażdżycy naczyń. Cząsteczki białka aP2 odpowiadają m.in. za transport kwasów tłuszczowych wewnątrz komórek.

Już wcześniejsze badania wykazały, że myszy z niedoborami białka aP2 są mniej niż inne podatne na rozwój cukrzycy typu 2, związanej z otyłością. Mają też niższe poziomy triglicerydów we krwi i są mniej narażone na miażdżycę naczyń.

Najnowsze badania genetyczne zostały przeprowadzone w grupie 7899 osób. Naukowcy zebrali dane na temat stanu ich zdrowia i sprawdzili, jakie warianty genu aP2 mają uczestnicy testu.

Okazało się, że posiadacze mniej aktywnego wariantu aP2, określanego w skrócie jako T-87C, mają niższe stężenie triglicerydów w surowicy krwi i znacznie mniejsze ryzyko choroby wieńcowej serca oraz cukrzycy typu 2, w porównaniu z osobami, które posiadały dwie kopie aktywniejszego wariantu WT.

Zdaniem autorów pracy, badania te potwierdzają, że mniej aktywny wariant aP2 jest u ludzi, podobnie jak u myszy, związany z mniejszym ryzykiem zaburzeń metabolizmu i chorób serca.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Białko aP2 i jego wpływ na cukrzycę i metabolizm
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line