Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Co łączy stężenie insuliny z apetytem?

źródło: Onet.pl (17.04.06), 18 kwietnia 2006 r.


Naukowcy odkryli białko, będące łącznikiem pomiędzy stężeniem insuliny i leptyny we krwi, a kontrolą apetytu przez mózgowe struktury podwzgórza - donosi najnowszy numer "Nature Medicine".

Struktura mózgu zwana podwzgórzem jest ważnym centrum kontroli apetytu i odżywiania się. Najważniejszym neuroprzekaźnikiem zaangażowanym w te procesy jest GABA (kwas gammaaminomasłowy) Hormony takie jak insulina i leptyna oddziałują na podwzgórze regulując apetyt i chudnięcie bądź tycie. Dotąd nie wiadomo było jednak, w jaki sposób te sygnały są obierane przez komórki nerwowe podwzgórza.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Emory, Uniwersytetu Rockefellera, Instytutu Burnham oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego pod kierunkiem prof. Xiao-Jian Li z Emory School of Medicine odkryła białko, nazwane Hap1, które jest łącznikiem pomiędzy sygnałami hormonalnymi a podwzgórzem.

Białko to jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania podwzgórza. Myszy pozbawione go mają zahamowany apetyt i nie przyjmują pokarmów. Brak Hap1 powoduje także degenerację niektórych neuronów podwzgórza.

W badaniach prowadzonych na myszach okazało się, że wzrost stężenia białka Hap1 w podwzgórzu związany jest ze zwiększonym apetytem i spożyciem pokarmu. Natomiast zablokowanie produkcji Hap1 zmniejsza spożycie pokarmów i powoduje chudnięcie.

Insulina, hormon produkowany przez trzustkę i regulujący poziom glukozy we krwi, zmniejsza stężenie Hap1. Z kolei obniżony poziom Hap1 hamuje aktywność neuroprzekaźnika GABA w podwzgórzu.

Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców możliwe będzie opracowanie nowych metod leczenia otyłości i zaburzeń łaknienia (jak np. anoreksja czy bulimia).

Otyłość jest przyczyną wielu zaburzeń fizjologicznych i chorób z nimi związanych. Ludzie otyli mają większą skłonność do zachorowań na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, choroby serca, kamicę pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, bezpłodność, zmiany w kręgosłupie i stawach nóg oraz choroby nowotworowe.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Co łączy stężenie insuliny z apetytem?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line