Numer lutowy ogólnopolskiego magazynu społeczno-medycznego Diabetyk już w sprzedaży. W tym miesiącu tematem głównym jest aktywność fizyczna i jej pozytywny wpływ na zdrowie diabetyków. Ponadto w numerze: wywiad z prof. Danutą Janeczko o stanach przedcukrzycowych i zespole metabolicznym, poradnik edukacyjny dla rodziców dzieci chorych na cukrzycę, migrena (przyczyny, objawy, zapobieganie), artykuł o węglowodanach, napoje w zdrowym odchudzaniu, zmiany w świadczeniach rodzinnych, kącik zdrowych nóg i inne.
Okładka:
(kliknij, aby powiększyć okładkę)
Fragmenty niektórych artykułów:
- Aktywność fizyczna w praktyce
- Jest wiele sposobów na zwiększenie aktywności fizycznej. Można wybrać tango lub taniec brzucha, pływanie, jazdę na rowerze, marszobiegi itd. Najważniejsze, aby rodzaj wysiłku był dostosowany do możliwości naszego organizmu, indywidualnych predyspozycji i oczywiście - sprawiał przyjemność.
- Wysiłek fizyczny w leczeniu cukrzycy
- Polskie Towarzystwo Diabetologiczne stoi na stanowisku, że "wysiłek fizyczny jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu cukrzycy". Wysiłek fizyczny, dieta i stosowane leki stanowią podstawowe elementy skutecznego leczenia. Tak więc, bez względu na typ cukrzycy i wiek osoby chorej, odpowiednio stosowany wysiłek fizyczny powinien powodować wyraźne pozytywne efekty.
- Zdążyć przed cukrzycą
- Szacuje się, że aktualnie na świecie ponad 300 mln osób (314 mln w 2003 r.) ma rozpoznaną nieprawidłową tolerancję glukozy, a prognoza na rok 2005 przewiduje, że osób takich będzie ok. 472 mln (w krajach zachodnich ok. 10-25% populacji). Co roku u ok. 4-9% osób z nieprawidłową tolerancją glukozy ujawnia się cukrzyca typy 2.
- Migrena - przyczyny, objawy, zapobieganie
- Migrena rozpoczyna się najczęściej w młodym wieku, nierzadko już w dzieciństwie lub w wieku szkolnym, i trwa przez całe życie. Dotyczy wyraźnie częściej kobiet (średnio 4:1). Stwierdzono, że dolegliwość ta dotyka ok. 45% dzieci, których jeden rodzic na nią cierpiał, i aż 75% - gdy mieli ją oboje rodzice.
- Węglowodany
- Węglowodany występują w przyrodzie jako cukry proste oraz ich polimery - oligosacharydy i polisacharydy. Z żywieniowego punktu widzenia wyróżnia się ponadto węglowodany przyswajalne, z których organizm czerpie energię oraz nieprzyswajalne, określane mianem błonnika pokarmowego.
- Napoje w zdrowym odchudzaniu
- Osobom odchudzającym się poleca się niesłodzone herbatki ziołowe i owocowe. Herbatki ziołowe, np. mięta, rumianek - poprawiają pracę przewodu pokarmowego, ponadto działają lekko dezynfekująco. Herbatka z owoców dzikiej róży dostarcza witaminy C, a jednocześnie, jeśli nie jest słodzona, prawie wcale nie ma kalorii. Jest to bardzo cenny napój w czasie zdrowej kuracji odchudzającej, ponieważ w diecie niskokalorycznej trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość tej witaminy. Inne herbatki owocowe regulują także trawienie i wzbogacają dietę w sole mineralne.
- Zmiany w świadczeniach rodzinnych
- W dn. 29 grudnia 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP w dn. 30 grudnia 2005 r.
Dla przypomnienia: ustawa ta reguluje sprawy związane z prawem do ubiegania się i otrzymywania świadczeń rodzinnych: zasiłku rodzinnego i szeregu dodatków (m.in. z tytułu: urodzenia dziecka, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej) oraz świadczeń opiekuńczych (zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego).
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl