Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Otyłość przeszkadza zastrzykom

źródło: Onet.pl, 1 grudnia 2005 r.


Nadmiar tkanki tłuszczowej na pośladkach uniemożliwia prawidłowe podawanie leków domięśniowo - donoszą naukowcy podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego (RSNA).

Otyłość jest przyczyną wielu zaburzeń fizjologicznych i chorób z nimi związanych. Ludzie otyli mają większą skłonność do zachorowań na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, choroby serca, kamicę pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, bezpłodność, zmiany w kręgosłupie i stawach nóg oraz choroby nowotworowe.

Teraz grupa naukowców ze szpitala Adelaide and Meath z Dublina pod kierunkiem dr Victorii Chan dowodzi, że otyłość zmniejsza także skuteczność domięśniowego podawania leków. Domięśniowe podawanie leków, szczególnie leków przeciwbólowych i szczepionek, uważano dotąd za bardzo skuteczną metodę. Leki wstrzykuje się w tkankę górnej części pośladka, gdzie znajduje się niewiele dużych naczyń krwionośnych i nerwów, które potencjalnie mogłyby ulec uszkodzeniu w wyniku zastrzyku, ale zarazem w tkance mięśniowej jest dużo drobnych naczyń krwionośnych, dzięki którym lek szybko trafia do ustroju.

W badaniach prowadzonych w irlandzkim szpitalu naukowcy wykazali jednak, że 68 proc. domięśniowych zastrzyków nigdy nie dociera do tkanki mięśniowej. Przyczyną jest namiar tkanki tłuszczowej na pośladkach.

Tkanka tłuszczowa zawiera dużo mniej naczyń krwionośnych niż mięśnie, co powoduje, że leki nie przedostają się do ustroju.

Co więcej, wstrzyknięte leki gromadzą się w tkance tłuszczowej i mogą powodować miejscowe stany zapalne.

Badania prowadzone były na grupie 50 pacjentów, którym najpierw podano domięśniowy zastrzyk wraz z niewielkim bąblem powietrza, a następnie zbadano ich za pomocą tomografii komputerowej, która umożliwiła sprawdzenie, co dzieje się z lekiem i wprowadzonym bąblem powietrza po zastrzyku.

Okazało się, że tylko u 32 proc. badanych lek został całkowicie wprowadzony do tkanki mięśniowej i dalej przedostał się do ustroju. Co więcej, u mężczyzn, którzy z natury mają mniej tkanki tłuszczowej w okolicach pośladków, lek trafił na swoje miejsce u 56 proc. badanych, natomiast tylko u 8 proc. kobiet. Oznacza to, że średnio 23 na 25 badanych kobiet nie dostało wcale domięśniowego zastrzyku, tylko nieskuteczny zastrzyk do tkanki tłuszczowej.

Wydaje się zatem, że w obecnych czasach, przy coraz większej ilości otyłych osób, domięśniowe podawanie leków należałoby zastąpić albo podawaniem leków dożylnie, albo większymi dawkami leków doustnych (chociaż wiele leków podawanych doustnie gorzej wchłania się niż w postaci zastrzyków).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Otyłość przeszkadza zastrzykom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line