Pojawienie się w grudniu 2019 roku nowego koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za wybuch światowej pandemii, będącej jednym z największych wyzwań w zakresie zdrowia publicznego w ostatnich dekadach, wskazuje na znaczenie zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi. Zachodzące we współczesnym świecie zmiany takie, jak globalizacja, urbanizacja, zmiany klimatu, a także działania wojenne i kryzysy humanitarne w znaczącym stopniu zwiększają ryzyko pojawienia się znanych i nowych chorób zakaźnych, w tym tych wywołujących ciężkie infekcje wirusowe z dominującymi objawami klinicznymi w drogach oddechowych.
Wyciagnięcie wniosków z najważniejszych minionych epidemii i pandemii wywołanych przez wirusy grypy i koronawirusy, prowadzących przede wszystkim do zakażenia dróg oddechowych, w tym do rozwoju śródmiąższowego zapalenia płuc, powinno być podstawą do tworzenia rekomendacji klinicznych odnośnie przyszłych podobnych wyzwań.
W składzie Zespołu ds. Zaleceń znaleźli się: prof. Maciej T. Małecki, prof. Tomasz Klupa, prof. Monika Bociąga-Jasik, prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska, prof. dr hab. n. med. Janusz Gumprecht, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, dr med. Jerzy Hohendorff oraz lek. med. Michał Kania.
Publikacja została sfinansowana przez Narodowe Centrum Badań I Rozwoju jako część projektu CRACoV-HHS (Model wielospecjalistycznej opieki szpitalnej i pozaszpitalnej nad pacjentami z zakażeniem SARS-CoV-2) w ramach inicjatywy "Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19" (numer umowy - SZPITALE-JEDNOIMIENNE/18/2020). Projekt został zrealizowany przez konsorcjum Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.