Mamy przyjemność przedstawić wrześniowy numer miesięcznika "Diabetyk", w którym znajdziecie Państwo wiele ciekawych artykułów poruszających istotne i aktualne tematy związane z cukrzycą.
W tym miesiącu m.in.: wywiady z prof. Krzysztofem Strojkiem i prof. Anną Czech na temat analogów insuliny, oraz z prof. Hanną Dziatkowiak o diabetologii w Krakowie. Ponadto strony poświęcone takim zagadnieniom, jak: neuropatia cukrzycowa (terapia kwasem alfa liponowym), doustne leki przeciwcukrzycowe – przegląd (cz.3), cukrzyca w Azji, relacja z warsztatów dla dziennikarzy, doniesienia o najnowszych badaniach, medycyna, zielna apteka, kącik zdrowych nóg, dieta, odżywianie, zdrowie i uroda.
Okładka:
/ kliknij, aby powiększyć okładkę /
Oto fragmenty niektórych artykułów:
- Wywiad z prof. K. Strojkiem
- Problemem, z którym boryka się wielu lekarzy i ich pacjentów są skoki stężenia glukozy po posiłku oraz utrzymanie jej prawidłowego poziomu pomiędzy posiłkami i w nocy. Analogi – pochodne insuliny, uzyskiwane na drodze biotechnologii, zbliżają nas do rozwiązania tych problemów.
- Wywiad z prof. A. Czech
- Idealnym celem leczenia insuliną powinno być naśladowanie fizjologicznego, dobowego profilu zmian w wydzielaniu insuliny przez komórki B wysp trzustkowych. Charakteryzuje się on prawie jednoczesną z przyjęciem posiłku zwyżką insulinemii (poziomu insuliny wydzielonej przez trzustkę do krwi), która osiąga swój szczyt po upływie 20-30 minut, a następnie powraca do wartości wyjściowych po upływie 2-3 godzin. W okresach między posiłkami i w nocy wartości insulinemii są niskie, zapewniając utrzymanie stężenia glukozy w tym okresie w granicach normy.
- Azjatyckie "tygrysy" potrzebują więcej ruchu
- Liu Tin Shao z Hong Kongu zaniechała brania insuliny podczas swojej podróży poślubnej. Przed ślubem jej choroba była bowiem starannie strzeżoną tajemnicą i tak miało pozostać. To, że była diabetykiem, stanowiło źródło wstydu i hańby dla całej jej rodziny. Liu Tin Shao przypłaciła to życiem: zapadła w śpiączkę i umarła. W Azji nie tylko bieda jest przeszkodą w walce z cukrzycą. Na drodze stoją też czynniki kulturowe.
- Zdrowe odchudzanie
- W czasie zdrowej diety odchudzającej produkty mięsne wystarczy jeść kilka razy w tygodniu, w niewielkich ilościach; poleca się częste przygotowywanie dań mięsno-warzywnych. Przyrządzając potrawy mięsne warto częściowo zastępować sól ziołami i naturalnymi przyprawami.
- "48 godzin z cukrzycą"
- Obecni na warsztatach dziennikarze z prasy, radia i telewizji wzięli udział w pewnym eksperymencie (dla wielu było to zupełne novum), polegającym na poddaniu się rygorowi życia, zgodnie z założeniami samokontroli cukrzycy. (...) W efekcie jedynie jednej z osób udało się utrzymać dietę – dlatego też chylę czoła przed chorymi, którzy potrafią sprostać wymaganiom żywieniowym wskazanym w przypadku cukrzycy. Z kontrolą glikemii było trochę lepiej, ale nie na tyle, by powiedzieć, że sprostaliśmy zadaniu.
- Neuropatia cukrzycowa (terapia kwasem alfa liponowym)
- Najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa. Jej przebieg może być skryty, współistnieć mogą także różne inne nietypowe objawy. Cechuje się ona występowaniem nieprawidłowości w obrębie nerwów czuciowych i ruchowych oraz autonomicznego układu nerwowego. Neuropatia cukrzycowa stwierdzana jest zarówno u osób chorych na cukrzycę typu 1., jak i cukrzycę typu 2.
- Piękne włosy to zdrowe włosy
- Na czym polega prawidłowa pielęgnacja włosów? Czy myć je codziennie, czy dopiero wtedy, gdy tego naprawdę wymagają? W zapytaniach do specjalistów często powtarzają się te same pytania: Co z odżywkami i szczotkowaniem, farbować, czy nie farbować itd.