Podwyższenie stężenia poziomu białka Sirt1 poprawia tolerancję glukozy i zwiększa produkcję insuliny - informują naukowcy w najnowszym numerze "Cell Metabolism".
Cukrzyca jest ciężką, przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniem metabolizmu cukrów, białek i tłuszczy. Objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi, który nie może być przekształcony w energię.
Cukrzyca występuje w dwóch postaciach. Typ I jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy człowieka sam, bez określonej przyczyny, niszczy komórki beta trzustki produkujące insulinę. Typ II związany jest z niemożnością prawidłowego wykorzystania insuliny.
Insulina niezbędna jest do przekształcenia cukrów w energię i substancje zapasowe. Jej brak powoduje podwyższenie się poziomu cukru we krwi, co z kolei prowadzi do zaburzenia funkcjonowania wielu organów, m.in. nerek, a także upośledzenia wzroku.
Grupa naukowców z Washington University School of Medicine pod kierunkiem Shin-ichiro Imai odkryła białko, które zwiększa produkcję insuliny przez komórki beta trzustki i poprawia tym samym tolerancję glukozy.
Według dotychczasowych wyników badań, białko Sirt1 ma wpływ na długość życia drożdży, muszki owocowej, popularnych w badaniach laboratoryjnych nicieni z gatunku Caenorhabditis elegans, a także - z dużym prawdopodobieństwem - ssaków i ludzi.
Teraz okazało się, że białko to pomaga również kontrolować stężenie cukru we krwi, tym samym zapobiegając cukrzycy typu II.
Myszy produkujące w nadmiarze białko Sirt1 szybciej reagowały na podwyższenie się po wysokocukrowym posiłku stężenia glukozy, stymulując produkcję insuliny, dzięki czemu nie dochodziło do przewlekłego podwyższenia się poziomu cukrów we krwi i cukrzycy. Jednocześnie w warunkach normalnej diety myszy wyglądały i zachowywały się zupełnie normalnie, co pozwala sądzić, że nadmierna produkcja Sirt1 nie jest szkodliwa.
Możliwe zatem, że leki stymulujące produkcję białka Sirt1 będą stanowić nową generację leków przeciwcukrzycowych.