Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Komunikaty

Alarmujące wyniki badania PolDiab

Informacja prasowa, dodano: 4 lipca 2005 r.




Warszawa, dnia 16 czerwca 2005 r.


Tylko 3,6% chorych na cukrzycę ma bardzo dobrze wyrównany poziom cukru we krwi.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne ogłosiło pierwsze wyniki ogólnopolskiego badania wyrównania cukrzycy przeprowadzonego przy współpracy Pracowni Badań Społecznych z Sopotu i grupy sanofi-aventis. Na prezentacji w trakcie X jubileuszowego zjazdu naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, prezes PTD, prof. dr hab. med. Jacek Sieradzki przedstawił alarmujące wyniki stanu leczenia cukrzycy w Polsce.


Badanie PolDiab przeprowadzono w pierwszym kwartale 2005 roku i jest ono pierwszym, zakrojonym na tak szeroką skalę przedsięwzięciem. Badanie to po raz pierwszy oceniało stopień wyrównania cukrzycy wśród całej populacji chorych na cukrzycę w Polsce, a przy określaniu stopnia wyrównania cukrzycy brało pod uwagę 1500 osobową grupę, reprezentatywną dla całej populacji chorych na cukrzycę. Badanie PolDiab jest równocześnie podsumowaniem pierwszego etapu programu edukacyjnego "HbA1c - kontrola cukrzycy na dobrym poziomie", prowadzonego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz grupy sanofi-aventis.

Jak wskazują wyniki badania PolDiab, tylko 3,6% chorych na cukrzycę, osiągnęło poziom leczenia zgodny z najnowszymi zaleceniami PTD, dotyczącymi zawartości hemoglobiny glikowanej (HbA1c) we krwi na poziomie poniżej 6,1%. Poziomem uznawanym za satysfakcjonujący (poniżej 7% HbA1c) może pochwalić się zaś średnio zaledwie 23,3% leczących cukrzycę.

Średni poziom zawartości HbA1c we krwi u chorych wyniósł 8,07% w porównaniu do 7,92% u chorych leczonych przez lekarzy biorących udział w programie "HbA1c - kontrola cukrzycy na dobrym poziomie".

Jeszcze bardziej alarmujące są wyniki dotyczące poziomu edukacji chorych z zakresu zarówno wiedzy o konieczności wyrównania cukrzycy, jak i obowiązujących w tym zakresie wytycznych. Chorzy na cukrzycę dość dobrze zdają sobie sprawę z możliwości wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą, ale w znacznie mniejszym stopniu świadomi są ,że dobre wyrównanie cukrzycy zapobiega tym powikłaniom. Jednocześnie ci sami pacjenci najbardziej obawiają się właśnie powikłań związanych z chorobą, a w szczególności utraty wzroku.

Badanie PolDiab określiło również wpływ dobrej edukacji pacjentów i zaangażowania lekarzy różnych specjalności na poziom wyrównania cukrzycy. Jak wynika z badania, lekarze różnych specjalności, biorący udział w programie edukacyjnym "HbA1c - kontrola cukrzycy na dobrym poziomie", są w stanie lepiej wyedukować swoich pacjentów i osiągnąć znacznie lepsze wyniki wyrównania, niż lekarze nie biorący udziału w programie. Wyniki Programu "HbA1c - kontrola cukrzycy na dobrym poziomie" prowadzonego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz grupy sanofi-aventis, który trwał zaledwie rok, wskazują, że wzmożona edukacja lekarzy bezpośrednio pozytywnie wpływa na zdrowie pacjentów.

Hemoglobina glikowana (HbA1c) jest uznawana przez wszystkie autorytety z dziedziny diabetologii za najlepszy i najbardziej wiarygodny sposób na określenie zarówno długoterminowego poziomu wyrównania cukrzycy, jak i na określenie występowania cukrzycy u pacjenta w ogóle. Hemoglobina ma zdolność przyswajania glukozy znajdującej się we krwi. Określając zawartość HbA1c we krwi można w bezpieczny i uśredniony (czyli pełniejszy niż tylko wartość cukru) sposób określić poziom obecności cukru we krwi w ciągu 3 miesięcy poprzedzających badanie


Dalszych informacji udziela biuro prasowe badania PolDiab:
Kamil Wnuk
Communication Manager

tel. +48 22 8504100, kom. 600 100 001
e-mail: kamil.wnuk@casusbtl.pl

CasusBTL, www.casusbtl.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Komunikaty: Alarmujące wyniki badania PolDiab
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line