Osobom zdrowym, będącym w pełni sił witalnych i niecierpiącym na przewlekłe choroby, niewielkie odstępstwa od zdrowej i zbilansowanej diety nie mogą zrobić większej krzywdy. Inaczej sprawa przedstawia się z diabetykami - odpowiedni jadłospis jest w tym wypadku fundamentalną częścią zarówno leczenia, jak i zapobiegania powikłaniom związanym z cukrzycą.
Zalecenia żywieniowe - jaki mają cel?
Jednym z celów dobrze dobranej diety jest poprawa lub neutralizacja niekorzystnych skutków choroby cukrzycowej. Optymalizacja wyników indeksu glikemicznego, obniżenie ciśnienia tętniczego i zwalczenie nadwagi dzięki odpowiedniemu odżywianiu sprawia, iż ryzyko późniejszych, ewentualnych powikłań zmniejsza się w znaczącym stopniu. Zrzucenie zbędnych kilogramów skutkuje także obniżeniem insulinooporności oraz poprawą tolerancji glukozy. Odpowiednie BMI ("body mass index" - wskaźnik masy ciała) powinno utrzymywać się w granicach 18,5-24,5 punktów, gwarantując tym samym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia lub chorób kostno-stawowych.Zasady diety cukrzycowej
Każdy chory powinien w pierwszej kolejności zostać odpowiednio poinformowany oraz przeszkolony w zakresie zasad dotyczących zdrowego odżywiania. Pierwszym krokiem w walce o zrzucenie wagi jest określenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego będącego sumą m.in. wieku, stanu zdrowia, płci, wzrostu i wyjściowej wagi. Do codziennych zadań pacjenta należy kontrolowanie ilości węglowodanów dostarczanych organizmowi zarówno w przeciągu całego dnia, jak i w poszczególnych posiłkach. Ponadto, należy ograniczyć cukry proste (zawierają je słodycze, ciasteczka, napoje gazowane i wszelkiego rodzaju łakocie) i tłuszcze nasycone. Szczególną uwagę zwracać należy na odpowiednią częstotliwość i regularność posiłków każdego dnia oraz kontrolowanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru, działającego na zasadzie testów paskowych dostępnych na stronie wapteka.pl. Badania dowodzą, że także stosowanie diety wysokobłonnikowej może okazać się cenną pomocą w walce z cukrzycą - poprawia ona gospodarkę lipidową w organizmie, co skutkuje obniżeniem stężenia całkowitego cholesterolu oraz trójglicerydów. Dieta wysokobłonnikowa przyczynia się także do poprawy kontroli indeksu glikemicznego i zmniejszenia wagi, co w konsekwencji obniża ryzyko zgonu pacjenta.Walka z cukrami prostymi - jak nie ulegać pokusie?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów zniwelowania nieodpartej pokusy sięgnięcia po kolejnego cukierka. Po pierwsze, stosując metodę małych kroków, warto w długofalowej perspektywie stopniowo zmienić swoje nawyki. Pomysły takie jak "dzień bez słodkości" mogą z czasem zamienić się w "tydzień" lub "miesiąc bez słodkości". Naukowcy przekonują, iż wystarczą bagatela trzy tygodnie, by całkowicie pozbyć się nieodpartej ochoty na łakocie. Po drugie, warto sięgnąć po suplementy diety lub dołączyć do jadłospisu składniki, które ograniczą apetyt - takie jak np. ostra papryka.Odpowiednia dieta jest jednym z kluczowych warunków zdrowia pacjentów cierpiących na cukrzycę. Zapoznaj się także z inną publikacją: "Przykazania zdrowego odchudzania. Jak walczyć z podjadaniem i ochotą na słodycze?".