Warszawa 27 czerwca 2005r.
Światowego Dnia Walki z Cukrzycą
Wzrastająca liczba przypadków zachorowań na cukrzycę, jak również wzrost związanych z nią powikłań wielonarządowych w ciągu ostatniego dwudziestolecia (angiopatia, nefropatia, retinopatia, polineuropatia) spowodował, że WHO uznała ją za chorobę społeczną wywierającą decydujący wpływ na ogólny stan zdrowia społeczeństwa.
W Polsce cukrzycą dotkniętych jest ok. 2 milionów osób (ok. 5% ludności). Cukrzyca jest rozpoznawana, jak i leczona u około 60-70% chorych, natomiast nieznana (utajona) i nie leczona pozostaje u 30-40% wszystkich chorych. Według prognozy WHO liczba chorych na cukrzycę w ciągu najbliższych 25 lat może wzrosnąć do ok.10% populacji, w naszym kraju będzie to stanowić ok. 4 mln. chorych. Liczby te pozwalają określić cukrzycę jako chorobę społeczną, zatem istnieje konieczność stworzenia kompleksowego systemu działań, mających na celu zwiększenie jej wykrywalności (cukrzyca typu I), zmniejszenie zapadalności (cukrzyca typu II) i spadek powikłań.
Minister Zdrowia w dniu 22 czerwca 2005 roku powołał Zespół do spraw opracowania programu polityki zdrowotnej dotyczącego prewencji i leczenia cukrzycy.
Efektem wdrożenia i realizacji programu będzie przede wszystkim udzielenie pomocy merytorycznej, organizacyjnej i finansowej jednostkom realizującym program. Ustanowienie programu wczesnego rozpoznawania i leczenia cukrzycy pozwoli na zmniejszenie liczby powikłań, a wdrożenie działań prewencyjnych i opracowanie standardów profilaktyki oraz leczenia chorych na cukrzycę umożliwi osiągnięcie wydłużenia średniej długości życia pacjentów i jego dobrej jakości oraz uniknięcie powikłań choroby.