Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Antybiotyk na trądzik może ratować wzrok cukrzykom

źródło: Onet.pl, 16 maja 2005 r.


Antybiotyk minocyklina, często stosowany w leczeniu trądziku, może spowalniać degradację siatkówki u osób chorych na cukrzycę, a nawet zupełnie jej zapobiegać - o wynikach amerykańskich badań informuje pismo "Diabets".

Te wyniki sugerują, że minocyklina może być w przyszłości wykorzystywana w prewencji częstego powikłania cukrzycy, tzw. retinopatii cukrzycowej. Jest to jedna z najważniejszych przyczyn ślepoty na świecie.

Jednak zanim to nastąpi, skuteczność minocykliny trzeba będzie jeszcze potwierdzić u ludzi. Najnowsze badania zespołu z Penn University zostały bowiem przeprowadzone na szczurach, będących modelem do badań retinopatii cukrzycowej.

Okazało się, że minocyklina chroni siatkówkę, hamując stany zapalne w tkance nerwowej, które u cukrzyków powstają z powodu wysokiego poziomu glukozy we krwi.

Glukoza podnosi produkcję białek prozapalnych z grupy cytokin. Jak wykazali autorzy najnowszej pracy, cytokiny aktywują z kolei komórki mikrogleju, odpowiedzialne za oczyszczanie centralnego układu nerwowego z uszkodzonych lub niepotrzebnych neuronów. W tym celu wydzielają różne toksyczne związki ułatwiające likwidację komórek nerwowych.

Jednak nadmierna aktywacja mikrogleju może spowodować w tkance nerwowej niepotrzebne spustoszenia. Zdarza się np., że mikroglej zaczyna niszczyć zdrowe neurony siatkówki, potrzebne do widzenia. Temu procesowi towarzyszy stopniowa utrata wzroku.

Najnowsze badania wykazały, że w siatkówce szczurów z cukrzycą produkowane są 4-6 razy większe ilości cytokin prozapalnych niż w siatkówce szczurów zdrowych. Okazało się jednocześnie, że podając monocyklinę, można znacznie obniżyć poziom tych białek u chorych zwierząt i spowolnić o 50 proc. proces degradacji siatkówki.

Neuroochronną rolę monocykliny potwierdziły też doświadczenia na komórkach siatkówki hodowanych w laboratorium w obecności mikrogleju. Antybiotyk znacznie obniżał produkcję cytokin prozapalnych, a w konsekwencji również wydzielanie neurotoksyn przez mikroglej. W efekcie prawie wszystkie komórki siatkówki na szalkach przeżyły.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Antybiotyk na trądzik może ratować wzrok cukrzykom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 22 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line