Węglowodany odpowiadają za nadmierny apetyt i przybieranie na wadze u cukrzyków - zbadali amerykańscy naukowcy. Według nich, zastosowanie diety niskowęglowodanowej w krótkim czasie obniża wagę ciała i działa korzystnie na zdrowie.
Naukowcy z Temple University School of Medicine w Filadelfii badali, jak diety niskowęglowodanowe wpływają na wagę, apetyt i poziom cukru u otyłych diabetyków - czytamy w serwisie "EurekAlert". W badaniach uczestniczyło dziesięciu otyłych pacjentów z cukrzycą typu II (charakteryzującą się nieprawidłową reakcją organizmu na insulinę).
Przez pierwszy tydzień odżywiali się normalnie, następnie na kolejne dwa tygodnie przeszli na dietę Atkinsa. Dieta ta charakteryzuje się nieograniczonym spożyciem białka i tłuszczu, przy spożyciu węglowodanów na poziomie jedynie 20 gramów dziennie.
"Po usunięciu z diety cukrów, pacjenci sami ograniczyli dzienne spożycie kalorii do 1000 dziennie. Nie próbowali też +nadrabiać+ strat energetycznych jedzeniem białka lub tłuszczów, chociaż nie zabranialiśmy im tego" - opowiedział prowadzący badania Guenther Boden.
Naukowcy wnioskują zatem, że to węglowodany stymulowały nadmierny apetyt badanych.
Chcą również obalić kilka popularnych mitów dotyczących tego typu diet. "Badani nie jedli mniej, gdyż znudziło im się dietetyczne menu. Utrata wagi ciała nie wynikała również z odwodnienia organizmu. Fałszywa jest też koncepcja o zmianach w przemianie materii" - podsumował Boden.
U badanych stwierdzono też lepsze wskaźniki poziomu glukozy i przyswajania insuliny oraz niższy poziom trójglicerydów i cholesterolu.
Leczenie cukrzyków polega na dokładnym monitorowaniu poziomu cukru, diety i lekarstw. Prawie 80 proc. z nich cierpi na nadwagę lub otyłość. Zmniejszenie wagi ciała może zredukować lub wyeliminować zapotrzebowanie na lekarstwa, także insulinę.
Boden ostrzega jednak, że efekty diety węglowodanowej w długim okresie nie są jeszcze znane lekarzom.
Badanie było jedynym dotychczas badaniem opartym na diecie Atkinsa, które przeprowadzono w warunkach klinicznych.
Szczegóły badań w publikacji "Annals of Internal Medicine".