Obecność zmian w naczyniach siatkówki oka, tzw. retinopatia, może oznaczać ryzyko niewydolności serca - donosi pismo "Journal of the American Medical Association".
Jak wykazali badacze australijscy, prawidłowość ta dotyczy również pacjentów, u których nie występują inne znane czynniki ryzyka niewydolności, takie jak choroba wieńcowa, wysokie ciśnienie czy cukrzyca.
Retinopatia, czyli zwyrodnieniowe zmiany w naczyniach siatkówki oka, jest często objawem zmian w naczyniach krwionośnych w całym organizmie. Te z kolei mogą prowadzić do zaburzeń w pracy mięśnia sercowego i upośledzenia czynności serca, czyli niewydolności.
Biorąc pod uwagę te zależności, badacze z Uniwersytetu w Melbourne podjęli się sprawdzenia, czy obecność retinopatii może pomóc w przewidywaniu ryzyka niewydolności serca.
Badaniami objęto 11 tys. 612 osób. Obecność zwyrodnieniowych zmian w naczyniach siatkówki oceniano na podstawie zdjęć siatkówki. Przez 7 lat zbierano też dane na temat rozwoju niewydolności serca.
Okazało się, że u osób z retinopatią niewydolność rozwijała się znacznie częściej (15 proc. grupy), niż w grupie ze zdrową siatkówką (około 5 proc.).
Ogólnie rzecz biorąc, obecność retinopatii wiązała się z podwojeniem ryzyka niewydolności serca. Co ciekawe, u osób, u których nie wykryto znanych czynników niewydolności (jak choroba serca, wysokie ciśnienie czy cukrzyca), ryzyko to było trzykrotnie wyższe.
Te wyniki wskazują, że osoby ze stwierdzoną retinopatią powinny być często badane pod kątem niewydolności serca, nawet jeśli nie mają żadnych objawów choroby serca - uważają autorzy.
Jakie krople do oczu wybrać?