Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zaapelowało do ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o refundowanie insuliny Lantus. Tym mocnym akcentem zakończono żywą dyskusję odbywającą się w ramach Sympozjum Diabetologicznego w Toruniu.
Lantus to nazwa handlowa substancji insuline glargine, będącej nowoczesnym i ługodziałającym analogiem insuliny ludzkiej. Lantus jest jedynym dostępnym lekiem, który podawany raz dziennie dostarcza organizmowi przez cała dobę tzw. insulinę bazalną, wydzielaną normalnie przez zdrową trzustkę między posiłkami. Unikatową cechą preparatu jest działanie przez 24 godziny przy zachowaniu stałego, bezszczytowego poziomu insuliny bazalnej.
Polscy pacjenci poznali Lantusa w listopadzie ubiegłego roku. Wiedzą doskonale o zaletach stosowania tego preparatu, ale równie dobrze znają jego wysoką cenę. Koszt jednego opakowania leku wynosi bowiem ok. 400 zł, podczas gdy większość krajów Europy, w tym Estonia, Litwa czy Słowacja zdecydowała się preparat Lantus refundować.
Lantus jest nie tylko skutecznym, sprawdzonym klinicznie i stosowanym powszechnie w wielu krajach lekiem, ale również istotnym środkiem do podniesienia jakości życia chorych: podawany jest tylko raz dziennie, a jego bezszczytowe działanie chroni m.in. przed dolegliwymi i groźnymi dla chorych wahaniami poziomu cukru często występującymi pod postacią nocnych hipoglikemii i rannych "przecukrzeń" czyli hiperglikemii (zjawisko brzasku).
"Polskie Stowarzyszenie Diabetyków nie mogło pozostać obojętne w kwestii refundacji Lantusa" powiedział Andrzej Bauman, prezes Stowarzyszenia. "Stowarzyszenie na co dzień zajmuje się opieką i pomaganiem ludziom chorym na cukrzycę i statutowo dba o jak najlepszą jakość ich leczenia. Dlatego takie działania, jak ten apel, są naszym obowiązkiem".
Ten jednoznaczny apel powstał w wyniku panelu dyskusyjnego o dostępie chorych do nowoczesnych metod terapii. Panel z udziałem pacjentów i lekarzy-diabetologów odbył się w ramach VIII Ogólnopolskiego Sympozjum Diabetologicznego Diabetica Expo 2004 w Toruniu. Celem sympozjum była popularyzacja najnowszych osiągnięć polskiej i światowej diabetologii.
Jak co roku chorzy wymieniali się własnymi doświadczeniami na temat choroby i jej terapii. Wynikiem dyskusji stało się wspólne przekonanie o znacznym rozdźwięku pomiędzy sprawdzonymi na świecie i w innych krajach europejskich możliwościami leczenia cukrzycy, a ich dostępnością dla polskich pacjentów.
Według najnowszych, światowych badań cukrzycą zagrożone jest ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Jest ona chorobą społeczną i dotyka przede wszystkim społeczeństw wysoko rozwiniętych. Obecnie w Polsce choruje na nią od 1,5 - 2 mln osób.
Cukrzyca jest chorobą przemiany materii będącą skutkiem uszkodzenia trzustki i wynikającym z niego brakiem wydzielania niezbędnej do trawienia cukru insuliny. Jest ciągle chorobą nieuleczalną, a w wyniku jej powikłań może dojść m.in. do utraty wzroku, uszkodzeń nerek, chorób serca i naczyń krwionośnych. Choć postęp w terapii cukrzycy jest szybki, cukrzyca została uznana za epidemię XXI wieku.
Kontakt:
Anna Green,
Healthworld
a.green@healthworld-tb.pl
tel. +22 447 25 00