Dotyka ona coraz więcej ludzi na całym świecie, w różnym wieku. Lekarze dla trafnego zdiagnozowania cukrzycy wykorzystują między innymi badania biochemiczne.
Podstawowe badania w cukrzycy
Przy podejrzeniu cukrzycy u pacjenta lekarz internista, lekarz pierwszego kontaktu lub inny specjalista, kieruje go na badania laboratoryjne w kierunku cukrzycy. Diagnozę stanu pacjenta, który może chorować na cukrzycę, będzie można postawić po przeprowadzeniu badania stężenia glukozy na czczo we krwi żylnej. Pobierana jest ona po upływie minimum 8 godzin od chwili spożycia ostatniego posiłku. Pacjent kierowany na to badanie powinien zostać poinformowany o tym, aby przyszedł na czczo, w przeciwnym wypadku wyniki badania mogą zostać zafałszowane.
Zbyt wysoki poziom cukru we krwi potwierdzony wynikami badań laboratoryjnych powoduje, że lekarz rozpoznaje cukrzycę i wdraża odpowiednie zalecenia żywieniowe i terapię. Może zalecić samodzielne badania glikemii przez pacjenta za pomocą glukometru, czyli niewielkiego urządzenia, które przy pomocy odpowiednich pasków i kropli krwi podanej przez pacjenta, określa stężenie glukozy we krwi. Jeśli badania prowadzone są w warunkach domowych regularnie, w założonych przez lekarza odstępach czasu, są one nieocenionym źródłem informacji o stanie zdrowia pacjenta i stopniu cukrzycy, na którą choruje. Zapisy wyników badania glukometrem posłużą do doboru leków doustnych lub dawek insuliny dla pacjenta.
Inne badania w kierunku cukrzycy
Bardzo ważnym, często przeprowadzanym w przypadku podejrzenia cukrzycy badaniem u pacjentów jest doustny test tolerancji glukozy. Jest to tzw. krzywa cukrowa lub test obciążenia glukozy, który polega na tym, że pacjentowi pobiera się dwie próbki krwi żylnej - na czczo oraz 2 godziny po wypiciu dawki 75 gram glukozy. W badaniu oznacza się każdorazowo stężenie cukru we krwi. Test można przeprowadzić tylko u osób, które nie stosują diety z ograniczeniem spożycia węglowodanów, nie mają infekcji czy podwyższonej temperatury.
Do pozostałych badań biochemicznych według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zalicza się:
- badanie HbA1c - długoterminowy wskaźnik wyrównania cukrzycy,
- cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy w surowicy krwi,
- stężenie albumin w moczu,
- oznaczenie ciał ketonowych w moczu i we krwi,
- badanie ogólne moczu z osadem,
- kreatynina w surowicy krwi