Cukrzyca nie lubi upałów. Dla diabetyka lepszy wypoczynek w cieniu - mówią lekarze. Choć nie zakazują pacjentom opalania na słońcu, kalejdoskop zastrzeżeń jest dość długi. Ale nie aż tak bardzo różny od ogólnych przeciwskazań adresowanych także do osób zdrowych.
Nie zamierzam się wymądrzać. W poradnikach dla osób z cukrzycą dobrych rad nie brakuje, podobnie jak w Internecie. Przychodzą mi natomiast na myśl rozmaite historie, których nasłuchałem się podczas rozmów z diabetykami. Może więc warto - ku przestrodze - dwie, trzy z nich opowiedzieć Czytelnikom.
Chora na cukrzycę 50-latka przysnęła w słoneczny dzień na plaży. Po kilkudziesięciu minutach obudziła się z bólem głowy, zawrotami, słaba, z dreszczami... Kiedy usiłowała wstać z leżaka, straciła równowagę. Gdyby nie pomoc młodego małżeństwa, które przeniosło ją w cień i wezwało pogotowie, mogło się to źle skończyć. To nie było niedocukrzenie, jak myślała, ale udar słoneczny, co wykazała tomografia głowy i inne badania. Szpital mogła opuścić jeszcze tego samego dnia.
Trzydziestolatek wybrał się z kolegami na cały bardzo upalny dzień nad jezioro. Oczywiście zabrał ze sobą insulinę. I choć przez większość czasu torba z lekami i kanapkami leżała w cieniu, insulina przegrzała się, uległa dezaktywacji. Zabrakło polowej lodówki, z wkładami z zamrożonym lodem, albo czegoś w tym rodzaju. Niestety, przekonał się o tym dopiero na drugi dzień, kiedy "cukry zaczęły wariować”. Zmiana na fiolkę przechowywaną w domowej lodówce (w temperaturze 2-8°C) sprawiła, że wszystko wróciło do normy. Na szczęście hiperglikemie ustały.
Bardzo wysoki poziom cukru może wynikać nie tylko z błędów dietetycznych. Przekonał się o tym pan Adam podczas pewnego upalnego lata. Stężenie glukozy przekroczyło próg 400 mg%. Gorsze samopoczucie usprawiedliwiał panującym skwarem. Gdyby nie zbadał glukometrem poziomu cukru we krwi, nie uzupełnił niedoboru płynów, doszłoby do odwodnienia jeszcze większego, a nawet do kwasicy ketonowej. Tym bardziej, że nie odczuwał zwiększonego pragnienia.
Lato niesie osobom z cukrzycą rozmaite niespodzianki. Warto o nich pamiętać, warto zachować rozsądek, pożądana jest wyobraźnia i ... ostrożność. Ostrożność jest matką bezpieczeństwa. Na niej nikt nie stracił.
Andrzej Karnowski
- PLEBISCYT DOBRE DLA DIABETYKA
- 46 produktów ubiega się o tytuł Superprodukt 2015. Do plebiscytu dołączyły w kategorii Kosmetyki i produkty do pielęgnacji ciała urządzenia: OTO Therpad oraz FLABeLOS. Warto na nie zwrócić uwagę podczas głosowania. Lista potencjalnych produktów do tytułu Superprodukt 2015 zmienia się z dnia nadzień. Wszystko jeszcze może się zmienić. Publikujemy listę produktów wg liczby otrzymanych do 1 lipca 2015 r. Głosowanie, przypomnijmy, trwa do 20 września. W plebiscycie uczestniczą produkty, które we wcześniejszych edycjach uzyskały wyróżnienia i spore poparcie naszych Czytelników. Są to m.in. glukometr Diagnostic Gold System, glukometr Evolution, Morwa Biała Plus, skarpetki DeoMed, krem Diabetegen i inne. Po raz pierwszy uczestniczą w plebiscycie: Turnus dla diabetyka - Wysowa Zdrój, Czwartkowe obiady u Diabetyków czy Akcja społeczna "Menu dla Diabetyka”. Ostateczną decyzję podejmą jednak Czytelnicy magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość”. Oni oceniają produkty i wystawiają im ocenę poprzez głosowanie. Zachęcamy do dzielenia się opiniami o produktach uczestniczących w plebiscycie. Za najciekawsze wypowiedzi autorom przyznamy upominki.
- Liczy się wiedza, ale bardziej osobowość
- Z prof. dr hab. BOGNĄ WIERUSZ-WYSOCKĄ, emerytowanym kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Szpitala im. F. Raszei, rozmawia Andrzej Karnowski
- Cukrzyca kobiet bywa nieco inna niż cukrzyca mężczyzn. I chyba nie tylko ma na to wpływ płeć. Dlaczego cukrzyca uważana jest za schorzenie o wiele bardziej dotkliwe dla kobiet niż dla mężczyzn?
Nie można powiedzieć, że cukrzyca jest inną chorobą u kobiet i u mężczyzn. Inne natomiast są problemy w czasie jej przebiegu. Podobnie jak inne problemy dotyczą osób z cukrzycą typu 1. i typu 2.
- Apetyt na życie
- Nic złego nie zrobiły mu białe niedźwiedzie, udało się też szczęśliwie omijać szczeliny lodowcowe. Nie zmogły go huragany wiatru, dochodzące w porywach do 100 km/h. Groźniejsze okazało się morze. Nasze morze. Rok później. Rejs jachtem "Down North" za koło podbiegunowe, także na wózku inwalidzkim, był ostatnim wyzwaniem LESZKA BOHLA.
Silny szkwał wywrócił solidny jacht. Szybko zatonął. Niemieccy rybacy uratowali 11 pasażerów i członków załogi "Down North". Wszystkich poza tym na wózku inwalidzkim. Leszek Bohl zmarł podczas akcji ratunkowej.
KATASTROFA FARMACEUTYCZNA
Przechytrzyć pacjenta - str. 2
OD REDAKCJI
Na ostrożności nikt nie stracił - str. 2
DIABETYKU, BĄDŹ CZUJNY!
Olsztyn: rusza program wykrywania raka trzustki - str. 3
To sprawka bakterii? - str. 3
ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Liczy się wiedza, ale bardziej osobowość - str. 4
PORADY PIELĘGNIARSKIE
Zespół przewlekłego zmęczenia - str. 5
Dysfunkcja pęcherza moczowego - str. 5
TRAGEDIA NA MORZU
Czemu zatonął "Down North”? - str. 6
GROŹNIEJSZY OKAZAŁ SIĘ BAŁTYK
Apetyt na życie - str. 7
W DWÓCH ZDANIACH - str. 7
KROPLE, MAŚCI, ŻELE I OPATRUNKI
Leki podawane do oka przez chorego - str. 8
PALISZ? - WYKONAJ SPIROMETRIĘ
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) - str. 9
KONKURS
Dobre i złe poziomy - str. 10
Bzykający problem - str. 10
Wybieramy Superprodukt 2015 - str. 12-13
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DIABETYKA W PILE
O lepszą jakość życia - str. 14
PRZECZYTANE W INTERNECIE
Wakacje od pompy - str. 15
Przeczytaj - str. 15
PRZED ZAKUPEM - PRZECZYTAJ
WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, - str. 16
Rady specjalisty: Jak wybrać glukometr dopasowany do własnych potrzeb? - str. 16
ZAPROSZENIE DO TORUNIA
Diabetica Expo 2015 - str. 17
VADEMECUM SAMOKONTROLI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Interpretacja pomiarów ciśnienia krwi - str. 17
PORADNIK WAKACYJNY
Słoneczna witamina - str. 18
Odpocząć od cukrzycy - str. 18
PORADNIK WAKACYJNY
Wypoczywaj i nie choruj - str. 19
Wakacyjna apteczka - str. 19
WYBRANE SANATORIA I UZDROWISKA W POLSCE POLECANE OSOBOM OTYŁYM I Z CUKRZYCĄ - str. 21
KOALICJA NA RZECZ WALKI Z CUKRZYCĄ
Podstawowe składniki diety w cukrzycy - str. 22
KOALICJA NA RZECZ WALKI Z CUKRZYCĄ
Węglowodany - str. 23
BIBLIOTEKA DIABETYKA - str. 24
Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.