Rodzaje cholesterolu
Lekarze dzielą dziś cholesterol na "dobry", czyli HDL, oraz "zły", czyli LDL. Oba rodzaje cholesterolu pełnią podobne zadanie - wpływają na poprawę pracy układu nerwowego, stymulują wydzielanie w organizmie hormonów, jak również transportują tłuszcze do wątroby przez naczynia krwionośne. Póki ich ilość jest zrównoważona, a nawet przeważa cholesterol "dobry", nie ma żadnego problemu.Zaburzenie ilości HDL i wzrost poziomu LDL we krwi, może natomiast powodować odkładanie się płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, co oznacza po prostu ich zatykanie wskutek zbyt dużej ilości okładającego się tłuszczu. To może powodować nie tylko miażdżycę, ale również rozmaite choroby układu krwionośnego, a także nagłe stany patologiczne organizmu, takie jak zawał serca.
Kiedy występuje wysoki cholesterol?
Aż 60% całego cholesterolu wytwarzane jest w organizmie człowieka, dlatego też zwykle za podwyższony poziom cholesterolu LDL odpowiadają składniki pokarmowe, które spożywamy z codzienną dietą. 40% cholesterolu dostarczanego jest wraz z pokarmem i wchłanianego w układzie pokarmowym, skąd przechodzi on do naczyń krwionośnych. Z tego powodu jedną z głównych przyczyn występowania nieprawidłowego poziomu cholesterolu jest zła dieta, połączona z brakiem aktywności fizycznej.Dla organizmu człowieka lepsze są kwasy tłuszczowe nienasycone, które mają w sobie "dobry" cholesterol HDL i pochodzą przede wszystkim ze składników roślinnych. Kwasy tłuszczowe nasycone, pochodzące z produktów zwierzęcych i tłustych, podnoszą poziom cholesterolu LDL i mogą w efekcie oznaczać prosty wstęp do choroby wieńcowej.
Kolejnym powodem pojawiania się wysokiego poziomu cholesterolu jest nadwaga oraz nieprawidłowe nawyki związane z używkami. Palenie papierosów osłabia układ krwionośny, zaś alkohol dodatkowo wpływa na wątrobę, co prowadzi do jej nieprawidłowej pracy. U osób z nadwagą, serce nie tylko musi wykonywać zwiększony, nadprogramowy wysiłek, aby przepompować krew, ale również często w naczyniach odkłada się więcej tłuszczów. |
Wpływ na poziom cholesterolu może mieć również stres, który przeżywamy na co dzień, i z którym nie potrafimy sobie poradzić. Co więcej, w połączeniu z genetycznymi predyspozycjami do podwyższonego poziomu cholesterolu, stanowi to pierwszy powód, dla którego należy wykonywać regularne badania profilaktyczne.
Leczenie wysokiego cholesterolu - przede wszystkim dieta
Jeśli u chorego zostanie stwierdzony, na podstawie badań, wysoki poziom cholesterolu typu LDL, czyli tego "złego", konieczne jest wykonanie odpowiednich zmian w trybie życia. Przede wszystkim kwestią podstawową jest zadbanie o właściwie zbilansowaną dietę, w której mniej będzie pokarmów pochodzenia zwierzęcego (z nasyconymi kwasami tłuszczowymi), a więcej pochodzenia roślinnego (z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi). W rzeczywistości dla wielu osób oznacza to całkowitą zmianę trybu żywienia.Zazwyczaj wysoki cholesterol stwierdza się u osób, które regularnie zjadają duże ilości śmietany, serów, czerwonego mięsa czy ciężkich sosów, a także tych, które przysmażają potrawy na smalcu. W zastępstwie za te pokarmy należy zwiększyć ilość pieczywa pełnoziarnistego w diecie, a także skupić się na używaniu w kuchni tłuszczów roślinnych, np. margaryny czy oliwy z oliwek. Dopiero to daje rezultaty, dzięki którym można mówić o zmniejszonym poziomie "złego" cholesterolu.
Jako dodatek do diety powinna pojawić się aktywność fizyczna, która pozwala na spalenie zbędnych tłuszczy w organizmie, wspomaga i stymuluje prawidłową pracę serca i ma dobroczynny wpływ na cały organizm. Trzeba pamiętać, że ruch może zmniejszać również poziom stresu, a także jest pomocny w walce z nadwagą, która jest jedną z przyczyn wysokiego poziomu cholesterolu.
Leczenie farmakologiczne wysokiego cholesterolu
W części przypadków, gdy poziom cholesterolu jest bardzo wysoki, bądź występuje trudność z jego zbiciem po samej zmianie trybu życia, niezbędne jest przyjmowanie odpowiednich leków. Pozwalają one zbijać poziom "złego" cholesterolu we krwi - głównie w poziomie cholesterolu endogennego.Leczenie wysokiego poziomu cholesterolu jest niezwykłe ważne, bowiem w innym przypadku mogą wystąpić powikłania, które prowadzą do zagrożenia życia i zdrowia chorego. Płytka miażdżycowa z czasem może zablokować naczynia krwionośne, co często prowadzi do zawału serca czy wylewu i powstawania zakrzepów. Odpowiednia profilaktyka i kontrola stanu cholesterolu, w połączeniu z dbaniem o jakość życia i właściwe odżywianie, pozwala na minimalizowanie ryzyka wystąpienia wysokiego cholesterolu. W innym przypadku, gdy choroba już wystąpi, konieczne jest postępowanie według wskazań lekarza.
Więcej dowiesz się na portalu cholesterolowa.pl.