Objawy Hashimoto
Choroba jest trudna do zdiagnozowania, dlatego też bardzo ważna jest obserwacja swojego organizmu. Najczęściej tą dolegliwością dotknięte są kobiety w średnim wieku, jednak coraz częściej chorują też osoby młode. Do grupy ryzyka należą osoby chorujące na cukrzycę typu 1 i te, które w bliskiej rodzinie mają osoby chorujące na tarczyce. Objawy rozwijają się powoli w miarę stopniowego niszczenia tarczycy i zmniejszania się produkcji hormonów. Czym dłużej trwa choroba tarczycy, tym objawy są silniejsze. Przewlekła choroba może prowadzić do chorób serca, niepłodności a nawet do śpiączki.- Początkowo zapalenie tarczycy może nie dawać jasnych powodów do zmartwień, jednak w późniejszym czasie stosunkowo często tarczyca powiększa się, tworząc wole, które może pobolewać przy dotyku. Rozwijanie się tej choroby powoduje znaczne pogorszenie zdrowia.
- Zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją i kłopoty z pamięcią pojawiają się przy przewlekłej, długo niezdiagnozowanej chorobie.
- Pojawiają się problemy skórne i wypadanie włosów.
- Cykl miesiączkowy zostaje zaburzony i pojawiają się obfite miesiączki. Niekiedy powoduje to zaburzenie owulacji i trudności z zajściem w ciążę.
- Osoby dotknięte tą chorobą zazwyczaj przybierają na wadze.
źródło: https://www.kratomiq.com
Rozpoznanie choroby
Zapalenie tarczycy można rozpoznać po wykonaniu badań krwi. W sytuacji podejrzenia choroby lekarz powinien zalecić wstępne badanie hormonalne TSH, które ocenia czynność tarczycy, Jeśli wynik tego badania będzie powyżej górnej granicy normy należy wykonać badanie FT4, które oznacza stężenia wolnej toksyny. W przypadku niedoczynności tarczycy ważne jest ustalenie przyczyny. Lekarz powinien wykonać USG aby stwierdzić zmniejszenie lub zwiększenie gruczołu.Leczenie
Niestety nie ma skutecznej terapii, która hamowałaby proces niszczenia tarczycy, dlatego też jedyną terapią jest przyjmowanie leków na niedoczynność tarczycy. Leki zaspokajają brakujące hormony tarczycy. Regularne przyjmowanie leków prowadzi do normalizacji stężenia TSH. Większość chorych, którzy przyjmują leki wraca do normalnego funkcjonowania . Niestety Hashimoto jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, dlatego też nie można podjąć kroków aby nie zachorować. Leczenie przebiega przez całe życie i jest nastawione na niwelowanie objawów.Dieta w Hashimoto
Osoby, które chorują na zapalenie tarczycy powinny szczególnie dbać o swoją dietę.Czego unikać?
- tłuszczy nasyconych
- orzechów ziemnych
- kofeiny
- alkoholu
- soi
- produktów mlecznych
- cukru
- surowe i gotowane warzywa i owoce
- tłuszcze nienasycone
- czerwone i białe mięso
- ryby