Korzyści z uprawiania sportu
Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że aktywność fizyczna znakomicie wpływa na nasze zdrowie, pracę serca, wygląd oraz samopoczucie. Jednakże to nie wszystkie zalety. Okazuje się, że sport może przynieść wiele dodatkowych korzyści dla cukrzyka. U osoby chorej na cukrzycę obserwuje się podwyższony poziom glukozy we krwi, a leczenie polega nie tylko na zastosowaniu odpowiedniej diety, przyjmowaniu leków, ale również włączenie do swego życia regularną aktywność fizyczną. Dzięki niemu poziom glukozy w organizmie znacznie spada, poprawiając tym samym pracę układu krwionośnego oraz samopoczucie.
Należy zaznaczyć, że sport ma ścisły związek z poziomem insuliny we krwi chorego. Regularna i właściwie dobrana aktywność fizyczna sprawi, że organizm nie będzie potrzebował tak dużych dawek insuliny, ponieważ jego wchłanialność się zwiększy. Insulina ma także jeszcze jedną istotną zaletę - poprawia ogólną wydolność organizmu oraz zwiększa kondycję. Wbrew pozorom chory nie będzie odczuwał negatywnych skutków treningów, ponieważ jego organizm będzie się szybciej regenerować.
Kiedy cukrzyca wyklucza sport?
Pomimo, iż sport uważany jest za samo zdrowie, to warto pamiętać, że w momencie kiedy poziom glukozy w organizmie chorego jest wyższy niż 300mg/dl, powinniśmy ograniczyć aktywność. Podobna sytuacja zdarza się podczas infekcji typu przeziębienie czy grypa, ponieważ choroby wirusowe utrudniają kontrolę poziomu glukozy we krwi. Warto wówczas zaprzestać treningów do czasu całkowitego wyleczenia infekcji.
Suplementy diety dla cukrzyków
Nieodłącznym aspektem uprawiania sportu jest suplementacja. Odżywki często stosowane są zarówno w sporcie amatorskim, jak i profesjonalnym, stąd pytanie - czy cukrzycy również mogą po nie sięgać? W tym przypadku zdania lekarzy są podzielone, ponieważ wiemy, że diabetycy muszą stosować bardzo restrykcyjną dietę. Specjaliści są zdania, że chorzy na cukrzycę mogą zastosować suplementację w przypadku, kiedy niemożliwe staje się uzupełnienie braków witamin i minerałów w naturalny sposób. Trudno jednak jest zaprzeczyć, że wiele osób cierpiących na cukrzycę boryka się jednocześnie także z innymi dolegliwościami. Tym samym organizm może cierpieć na brak makroelementów, najczęściej są to niedobory: potasu, sodu, magnezu czy żelaza. W takich przypadkach przyjmowanie suplementów diety przez diabetyków jest w pełni uzasadnione, a wręcz wskazane. Pamiętajmy jednak, że przyjmowanie ich zawsze powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza! Jest to niezwykle istotne, bowiem przyjmowanie zbyt dużej ilości leków, suplementów oraz odżywek może powodować w naszym organizmie szereg niepożądanych reakcji.
Autor: Aneta Rachwał-Adamczyk
http://kfd.pl