Cukrzyca nie wybiera, może dotknąć każdego z nas. Choroba nie jest jednak wyrokiem. Jak jej zapobiec i jakich powikłań można się spodziewać? Czy temat cukrzycy to wyłącznie problem seniorów? To tylko niektóre pytania, które zostały zadane podczas konferencji prasowej w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą i Światowego Dnia Seniora.
14 listopada w siedzibie Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla miała miejsce konferencja prasowa, która odbyła się w ramach przypadającego na ten dzień Światowego Dnia Walki z Cukrzycą oraz Światowego Dnia Seniora. W programie konferencji zawarte zostały tematy, które całościowo przedstawiają zagadnienia związane z cukrzycą i otyłością - zagrożenie chorobą dzisiaj, otyłość oraz cukrzyca wśród młodzieży i osób starszych, uwarunkowania genetyczne cukrzycy, a ponadto ocena sytuacji seniorów i działania Stowarzyszenia MANKO na rzecz poprawy losu seniorów w Polsce.
Jednym z głównym działań naszego Stowarzyszenia jest budowanie postawy pro zdrowotnej oraz szerzenie idei aktywności wśród seniorów w ich otoczeniu. Organizując tę konferencję chcieliśmy zwrócić uwagę na problem choroby cywilizacyjnej, do których możemy zaliczyć cukrzycę i otyłość wśród osób starszych jak i wzbudzić dyskusję na temat sytuacji osób chorych. - podkreśla Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO, red. naczelny magazynu "Głos Seniora".
Cukrzyca i otyłość dotyka coraz większą liczbę ludzi bez względu na wiek, płeć czy kolor skóry. Na świecie choruje już prawie 250 milinów ludzi w tym 2,6 miliona osób w Polsce. Otyłość jest jednym z podstawowych czynników powodujących cukrzyce, na który mamy realny wpływ. Profilaktyka jest jednym z najważniejszych etapów zapobiegania chorobie. |
Jednym z najlepszych sposobów polecanym przez dietetyków oraz lekarzy jest zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. W przypadku cukrzycy przybiera ona postać zbilansowanej diety oraz regularnych badań, natomiast z otyłością możemy walczyć codzienną dawką ruchu - jabłka zamiast słodkiego batonika czy też spaceru zamiast samochodu.
Im więcej pacjent wie o swojej chorobie, tym lepiej radzi sobie z problemami, jakie ta choroba niesie na co dzień. Wtedy to on panuje nad chorobą, a nie choroba nad nim, np. umie w oparciu o swoją wiedzę interpretować wyniki badań i ustalać sposób działania. - podkreśla Bożena Chorzępa, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Rejonowy w Krakowie.
Panel dyskusyjny dotyczył przede wszystkim choroby jak również sytuacji chorych. Brali w nim udział eksperci oraz przedstawiciele środowisk diabetyków m.in. dr n. med. Izabela Ząłęska-Żyłka, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla, dr Szymon Polaszczyk, dietetyk z Małopolskiej Wyższej Szkoły im. J. Dietla, dr Przemysław Witek reprezentujący Katedrę i Klinikę Chorób Metabolicznych UJ, Stanisława Gadowska, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Rejonowy w Krakowie, Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO i red. naczelny magazynu "Głos Seniora".
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która dotyka zarówno osoby młode jak i w podeszłym wieku. Prowadzi do wielu powikłań narządowych i układowych, manifestuje się także bezpośrednio na skórze. Zaburzenia odporności u osób dotkniętych cukrzycą są przyczyną częstych infekcji bakteryjnych i grzybiczych, w tym oczywiście zakażeń skóry i błon śluzowych. O otyłości wiemy już chyba wszystko, temat powszechnie jest poruszany i w mojej ocenie niezwykle ważny tym bardziej, ze odsetek otyłych dzieci wzrasta. Tym bardziej mam ogromną nadzieję, na zwrócenie uwagi społeczeństwa na działania profilaktyczne. - komentuje dr n. med. Izabela Załęska - Żyłka, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Małopolskiej Wyższej Szkole im. J. Dietla w Krakowie.
Konferencja przedstawiła także temat wsparcia funkcjonowania osób starszych w społeczeństwie poprzez promocję zdrowego stylu życia i zwiększenia aktywności społecznej seniorów. Stowarzyszenie MANKO wychodzi naprzeciw takim inicjatywom, o czym świadczy projekt "Małopolska Karta Seniora", skierowana do osób 60+. Karta jest całkowicie bezpłatna i bezterminowa. Dzięki niej seniorzy mają szansę na zakup tańszych produktów i skorzystania z różnego rodzaju usług na terenie małopolski.
Drugim obecnym projektem w ramach aktywizacji osób starszych jest UTW/Klub Seniora promujący zdrowie. W ramach przedsięwzięcia został przygotowany specjalny poradnik zdrowotny dla seniorów wraz z płytą CD, na której zostały nagrane wykłady i prezentacje dotyczące problematyki eliminacji czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych wśród osób starszych. Ale to jeszcze nie wszystko!
Podczas trwania projektu został ogłoszony konkurs, do którego zgłosić się mogą przedstawiciele UTW oraz Kluby Seniora z całej Polski, które przygotują wydarzenie lub prelekcje promujące zdrowie. Na zgłoszenia czekamy do dnia 26 listopada 2014 r. Gala Finałowa konkursu odbędzie się podczas "Małopolskiego Dnia Seniora" w Pałacu Spiskim już 29 listopada 2014 roku w Krakowie.