Zasada pierwsza - zamienniki
Bardzo często leki przepisane przez lekarza, a do których wykupienia niewymagana jest recepta, mają zamienniki, często tańsze. Różnica w ich składzie zwykle jest niewielka i nie wpłynie w żaden sposób na przebieg leczenia, a skutecznie może wpłynąć na stan portfela, zwłaszcza, jeśli rachunek za lekarstwa to nie kilka złotych, a na przykład kilkadziesiąt, czy często kilkaset.
Możesz się oczywiście bać zastosowania zamiennika bez konsultacji z lekarzem, możesz go jednak o to zapytać przy kolejnej wizycie.
Zasada druga - rób przegląd Tak samo, jak przeglądasz co jakiś czas lodówkę i wyrzucasz lub zjadasz przed upływem daty ważności jedzenie, tak powinieneś postępować z lekarstwami. Po otwarciu zwykle mają określoną datę przydatności - od kilku dni do kilku miesięcy. Po tym czasie powinieneś je zebrać i oddać do apteki w celu utylizacji. Rób przegląd domowej apteczki raz na dwa miesiące, a w okresie wzmożonej zachorowalności nawet raz na miesiąc i pozbywaj się leków otwartych i tych, które otwarte nie zostały, a ich data ważności minęła. Może się okazać, że posiadasz np. zapas leków na przeziębienie i właśnie ich potrzebujesz - zamiast biec do apteki, wykończysz zapasy. |
Zasada trzecia - porównuj
Spytasz, ale jak to? Z lekarstwami jest jak z każdym innym produktem - możesz je porównywać, bo ich ceny mogą się różnić. Nie będą to jakieś duże różnice, ale jeśli potrzebujesz kilku lekarstwa, to możesz sporo zaoszczędzić.
Zasada czwarta - ogranicz suplementy diety
Spytasz, dlaczego? Głównie dlatego, że nie należy ich traktować, jako lekarstw, które powinieneś stosować zamiast naturalnej suplementacji, którą znajdziesz w pożywieniu. Sprawdzają się w przypadku niedoboru witamin i mikroelementów, bo stosunkowo szybko je uzupełniają. Jednak mają jedną wadę - są drogie.
Zasada piąta - kupuj w aptece internetowej
Nie tylko witaminy i suplementy diety możesz kupować przez internet. Wiele aptek ma również możliwość realizacji recept i odbioru lekarstw w punkcie. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych, na przykład wyposażając apteczkę pierwszej pomocy. Często na samych materiałach opatrunkowych, typu bandaże, plastry, kompresy jałowe, apteki stacjonarne mają kilkaset procent przebitki cenowej w stosunku do tych, które działają online. Poza tym, oprócz pieniędzy, oszczędzasz też czas - produkty po prostu do Ciebie dojadą.
Czy to się opłaca? Jeśli tylko robisz większe zakupy jak najbardziej.
Zasada szósta - pytaj o produkty, które zaraz się przeterminują
Spytasz, ale jak to? Jeśli masz np. czwórkę dzieci i zbliża się listopad, możesz być niemal pewna, że co najmniej dwie pociechy zachorują. Pewnie będziesz im podawać witaminę C i inne środki wzmacniające odporność. Codziennie. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby kupić lekarstwa, których data ważności kończy się za np. dwa tygodnie. Do tego czasu na pewno dzieci je zażyją, a Ty zaoszczędzisz.
Justyna Zienkiewicz
Artykuł został przygotowany przez aptekę internetową i-apteka.pl.