Soczewki mają dokonywać pomiaru co sekundę. Stały, nieinwazyjny pomiar poziomu glukozy w organizmie ma olbrzymie znaczenie dla chorych na cukrzycę. O ile zbyt wysoka zawartość cukru we krwi powoli uszkadza narządy i tkanki ( na przykład serce, nerki i oczy), to nagły spadek poziomu glukozy grozi zapadnięciem w groźną dla życia śpiączkę hipoglikemiczną. Obecnie do dokonania pomiaru niezbędne jest pobranie kropli krwi.
foto. Google
Według prognoz International Diabetes Federation w roku 2035 na cukrzycę będzie cierpieć co dziesiąta osoba na świecie.
Google ogłosiło, że współpracuje z amerykańską Agencją Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) i szuka partnerów, którzy pomogliby wprowadzić produkt na rynek. Chodzi zwłaszcza o oprogramowanie, dzięki któremu użytkownik byłby na bieżąco informowany o swoich parametrach życiowych - na przykład za pośrednictwem smartfonu. Wyniki można by też zapisywać, aby pokazać je lekarzowi.
"Obecnie testujemy szkło kontaktowe, które zostało zbudowane by mierzyć poziom glukozy przy wykorzystaniu małego bezprzewodowego chipa i zminiaturyzowanego czujnika glukozy, umieszczonych między dwoma warstwami miękkiego materiału, z którego złożone jest szkło. Testujemy prototypy, które odczytują dane raz na sekundę. Badamy też, w jaki sposób takie szkła mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla osoby je noszącej. Wykorzystujemy miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru. To dopiero wczesny etap projektu, jednak szereg przeprowadzonych badań klinicznych pomaga nam w ulepszaniu prototypu. Mamy nadzieję, że pewnego dnia doprowadzimy do stworzenia nowej metody, dzięki której osoby dotknięte cukrzycą będą mogły radzić sobie z chorobą." - czytamy na Blogu Google. |
Nad technologią miniaturowych czujników pracuje wiele firm o ogólnoświatowym zasięgu. Według cytowanych przez BBC ocen wzrost tego sektora wyniesie w najbliższych pięciu latach od 10 do 50 miliardów dolarów. Na przykład na początku stycznia, podczas Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, zademonstrowany został gadżet o nazwie Sensible Baby. Przyczepiony do ubranka niemowlęcia, monitoruje jego temperaturę, ruchy (w postaci wykresu) i ułożenie (na brzuszku czy na plecach). W razie problemów wysyła sygnał do smartfonu.
Pojawiły się także zegarki, mogące śledzić tętno czy temperaturę skóry, a firma Sony opatentowała "inteligentną perukę", która rejestrowałaby dane dotyczące temperatury, tętna i ciśnienia tętniczego. (PAP)
foto. Google