W jednym ze wcześniejszych artykułów pisałam, że możemy zdefiniować do ośmiu bloków czasowych, w których uwzględniamy dobowe zmiany pożądanych zakresów glikemii, współczynniki węglowodanowe i poziomy wrażliwości na insulinę dla każdego z nich. Ponadto ustawić można wartości procentowe dla elementów stanu zdrowia (ćwiczenie 1, ćwiczenie 2, stres, choroba, przedmiesiącz.) oraz opcje zaleceń (wzrost po posiłku, limit przekąski, czas działania, czas wyrównania).
Dzięki tym informacjom jesteśmy w stanie precyzyjniej wyliczyć potrzebną dawkę insuliny. Wystarczy zmierzyć cukier i zdefiniować sytuację, w której aktualnie się znajdujemy. Zaznaczamy, kiedy dokonany był pomiar, ile węglowodanów chcemy zjeść oraz stan zdrowia, w jakim obecnie się znajdujemy. |
Po krótkiej analizie danych przez glukometr (tych wpisanych przed chwilą, z bloków czasowych i historii bolusów - aktywna insulina) otrzymujemy wyliczoną dawkę insuliny. Zanim zaakceptujemy podanie bolusa oczywiście możemy zmienić ręcznie dawkę insuliny, którą chcemy przyjąć.
Załóżmy na przykład, że w danym bloku czasowym pożądana wartość glikemii wynosi 70-120 mg/dL. Na 1 wymiennik węglowodanowy potrzebujemy 1,5 jednostki insuliny. Wiemy, że 1 j. obniża nam cukier o 40 mg/dL. Aktualnie chorujemy i nasze zapotrzebowanie na insulinę wzrasta o 30%. Nasz cukier w tym momencie wynosi 147 mg/dL. Chcemy spożyć 3,5 ww.
Z opisanej sytuacji wynika, że na korektę potrzebujemy 1,3 j. (korekta do 95mg/dL - średnia z 70 i 120), na posiłek 5,3j. W sumie 6,6 jednostki. Uwzględniając fakt, iż w czasie choroby nasze zapotrzebowanie na insulinę się zwiększa (w tym wypadku o 30%), glukometr zaleca podać bolus w wielkości 8,6 jednostek. Na ekranie glukometru wyświetlone są poszczególne wyliczenia.
Jeżeli wcześniej już na korektę podawaliśmy insulinę, a czas działania tej insuliny jeszcze nie minął, glukometr uwzględni także i tę informację.
Powyżej opisana sytuacja jest tylko przykładem: wszystkie parametry osobiste, które należy wpisać do kalkulatora bolusa (zakres pożądany, wrażliwość na insulinę, czas działania, czas wyrównania, itd.) ustala lekarz diabetolog.
Obliczenia trudne nie są, ale zajmują trochę czasu. A przecież w końcu o to chodzi, by usprawnić kontrolę nad cukrzycą. Kalkulator bolusa jest bardzo przydatną funkcją, która zdecydowanie ułatwia samokontrolę w cukrzycy.
Małgorzata Magiera
Materiał sponsorowany przez Roche Diagnostics Polska z siedzibą w Warszawie, KRS 132695.