Oczywiście przed każdym pomiarem glikemii należy umyć i dokładnie wysuszyć ręce. Sama czynność nie różni się niczym od pomiaru cukru innymi glukometrami. Po włożeniu paska do gniazda glukometr włącza się. Po pojawieniu się komunikatu "Nałóż próbkę" jesteśmy gotowi do pomiaru. Nakłuwamy palec i nakładamy niewielką kropelkę krwi (0,6uL) na pasek testowy. Po pięciu sekundach na ekranie pojawi się wynik. Następnie, po ok. 3 sekundach pojawi się szczegółowy ekran z wynikiem pomiaru glikemii.
Szczegółowy ekran zawiera następujące informacje:
- Godzina pomiaru.
- Wynik pomiaru glikemii.
- Jednostka miary.
- Pasek stanu.
- Godzina posiłku.
- Węglowodany.
- Stan zdrowia.
- Aktywna insulina.
Możemy zaznaczyć, czy pomiar odbył się przed posiłkiem, po posiłku, w nocy, itp. Jeżeli zamierzamy coś zjeść, możemy także wpisać liczbę spożytych węglowodanów, co uzupełni nasz dzienniczek o dodatkowe informacje.
W polu "Stan zdrowia" wybieramy jedną z pozycji: Na czczo, Ćwiczenie 1, Stres, Choroba, Ćwiczenie 2, Przedmiesiączkowy. Jest to szczególnie istotna informacja podczas korzystania z kalkulatora bolusa, ale o tym innym razem.
Zakres pomiarowy wynosi 10 - 600 mg/dL (0,6 - 33,3 mmol/L). System jest przetestowany do stosowania na wysokości do 3094 metrów n.p.m.
Małgorzata Magiera
Materiał sponsorowany przez Roche Diagnostics Polska z siedzibą w Warszawie, KRS 132695.