Stowarzyszenie Polska Federacja Edukacji w Diabetologii organizuje w tym roku kolejną konferencję naukowo-szkoleniową pt. "Powikłania i cukrzyca - luksus posiadania wyobraźni". Konferencja odbędzie się w Łodzi w dniach 21 i 22 maja 2013 r. Podczas VIII konferencji PFED będzie mowa o powikłaniach w cukrzycy.
Motyw przewodni zaplanowanych sesji i wykładów poświęconych problematyce cukrzycy i jej powikłań brzmi: "Luksus posiadania wyobraźni". Organizatorzy mają nadzieję, że zainspiruje on ważną interdyscyplinarną dyskusję.
Ryzyko wystąpienia ostrych i postęp przewlekłych powikłań zależy głównie od kontroli metabolicznej cukrzycy. Cukrzyca to schorzenie, które wymaga od pacjenta nie tylko regularnych spotkań i konsultacji z zespołem terapeutycznym, lecz także prowadzenia systematycznej samokontroli. Pacjenci powinni nauczyć się tak kontrolować na co dzień poziom glikemii, aby w razie jej wahania móc od razu zareagować, a w przypadku wątpliwości skontaktować się ze swoim lekarzem lub osobami odpowiedzialnymi za edukację - pielęgniarkami, dietetykami i edukatorami diabetologicznymi.
Cukrzyca wymaga takiej kontroli i dokładnego monitorowania, gdyż niedostatecznie "zaopiekowana" może szybko doprowadzić do wystąpienia powikłań groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Niektóre z tych powikłań mogą pojawić się błyskawicznie, z minuty na minutę, inne rozwijają się znacznie dłużej. Kompleksowe leczenie cukrzycy pozwala uzyskać doskonałe wyrównanie glikemii, zapewniając pacjentom prowadzenie normalnego życia, pozwalając na aktywność fizyczną i zawodową, realizację pasji i hobby.
Po raz pierwszy, wzorem konferencji europejskich, wpisze się ona w cykl corocznych konferencji PTD. Poczytujemy to sobie za zaszczyt. Dziękujemy Panu Profesorowi Leszkowi Czupryniakowi, Prezesowi PTD, za pomoc we wdrożeniu koncepcji połączonych konferencji PFED i PTD. Mamy nadzieję, że rozwiązanie zostanie dobrze przyjęte i będzie stosowane także w następnych latach. - pisze w swoim liście Przewodnicząca PFED Pani Alicja Szewczyk. |
Gośćmi specjalnymi konferencji będą państwo Tiziana i Jean-Philippe Assal ze szpitala uniwersyteckiego w Genewie. Poprowadzą oni dwa warsztaty, które będą tłumaczone na żywo: "The theatre of lived experience: a new approach of medical psychology" (Teatr żywego doświadczenia: nowe podejście psychologii medycznej) - Jean-Philippe Assal oraz "Use of creative arts in diabetes care" (Wykorzystanie twórczości i sztuki w opiece diabetologicznej) - Tiziana Assal.
Organizatorzy spodziewają się, że wystąpienie państwa Assalów dostarczy nie tylko wiedzy, lecz również głębokich wzruszeń. Profesor Assal jest pomysłodawcą znanego polskim pielęgniarkom diabetologicznym filmu Gondole i gondolierzy. Modelowy przykład edukacji. Przesłanie tego filmu, pięknego, mądrego i emanującego niezwykłym klimatem, można streścić tak: "Choroba jest jak gondola. Nauka kierowania gondolą jest wzorem postępowania edukacyjnego: krok po kroku, ręka przy ręce, wielokrotne ćwiczenie, stopniowy postęp. W przewlekłej chorobie, jaką jest cukrzyca, dobre sterowanie leczeniem jest sprawą kluczową".
VIII Konferencja PFED odbędzie się w Łodzi na Międzynarodowych Targach Łódzkich przy al. Politechnki 4. Patronat medialny nad konferencją objął m.in. portal mojacukrzyca.org i magazyn Diabetyk.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://14ptd.org/viii-konferencja-pfed