Pierwszy jednoczesny przeszczep nerki i trzustki, przeprowadzony w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach zakończył się sukcesem. Dotychczas takie operacje wykonywano jedynie w Warszawie.
Stan 30-letniego pacjenta, chorującego od 6. roku życia na tzw. młodzieńczą cukrzycę, jest dobry. Choroba uszkodziła mu nerki i wzrok. Trzy razy w tygodniu przez kilka godzin musiał przechodzić dializę, stale przyjmował insulinę. Teraz produkuje ją przeszczepiona trzustka.
"Młodzieńcza cukrzyca to choroba przewlekła, uciążliwa, wywołująca wiele dodatkowych schorzeń, w konsekwencji prowadząca do śmierci. Przeszczep poprawia więc znacząco komfort życia pacjenta i ratuje jego życie" - powiedział we wtorek PAP kierownik Kliniki prof. Lech Cierpka.
"Gdybyśmy przeszczepili tylko nerkę, cukrzyca w ciągu kilku lat ponownie doprowadziłaby do jej uszkodzeń. Nowa trzustka +wyleczy+ pacjenta z cukrzycy, przeszczep spowoduje też, że po pewnym czasie cofną się niekorzystne zmiany naczyniowe w organizmie chorego" - dodał.
Jednoczesne przeszczepy nerki i trzustki przeprowadzały dotychczas tylko dwa ośrodki w Warszawie. Rocznie wykonują ok. 15 takich zabiegów.
Działająca w Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego w Katowicach klinika zdecydowała się wprowadzić ten skomplikowany zabieg do swojej praktyki. Prof. Cierpka podkreśla, że to ułatwi dostęp do leczenia pacjentom z południowej Polski, którzy nie będą już musieli jeździć w tym celu do Warszawy. Na organy do przeszczepu i operację czeka w tej chwili kilka kolejnych osób.