Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, listopad 2012, nr 11 (202)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

Pacjenci często zadają pytanie, czy moja cukrzyca jest dobrze leczona? Odpowiedź na to wymaga rozważenia kilku aspektów: wiedzy pacjenta o terapii, warunków refundacji, co sprowadza się do kosztów terapii, oraz dostępności specjalistów. Pacjent na niektóre rzeczy nie ma wpływu - sam ze sobą musi iść na kompromis, jeśli chodzi o ponoszone przez niego koszty. Jednak często opłaca mu się (i systemowi opieki zdrowotnej) przeznaczyć większe kwoty na nowoczesne leki niż leczyć powikłania. Niestety, często nie stać go na odpowiednią dla niego terapię, a państwo nie kwapi się do refundowania najbardziej nowoczesnych (i w szerszej perspektywie bardziej opłacalnych) leków. Co w takim razie robić? Odpowiedź mamy jedną - edukować się i konsultować zdobytą wiedzę z lekarzem, ustalając najbardziej optymalną formę terapii.

Przychylamy się do opinii, że osoba z cukrzycą powinna dążyć do stania się ekspertem w dziedzinie swojej choroby i być partnerem personelu medycznego. Zachęcamy w związku z tym do lektury tekstu prof. Sieradzkiego o gliptynach i działu ABC insulinoterapii.

Szczególnie polecamy też artykuł o paskach do pomiaru glikemii, mając nadzieję, że jego lektura ułatwi czynności związane z samokontrolą.

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

Okładka:

Diabetyk
(kliknij, aby powiększyć okładkę)


Cena: 5,40 zł (w tym 8% VAT)

Diabetyk poleca
Paski testowe do pomiaru glikemii
Porównując wyniki, zarówno te uzyskane na kilku glukometrach, jak i te otrzymane w laboratorium diagnostycznym, możemy zaobserwować spore różnice w wartościach stężeń glukozy. Skąd się biorą? Wyniki pomiarów laboratoryjnych mierzą stężenia glukozy w osoczu. Pomiary na glukometrze mogą być wyświetlane jako wynik z pełnej krwi lub z osocza. W centrum diagnostycznym pobiera się krew z dobrze widocznej żyły na zgięciu łokcia (krew żylna). W warunkach domowych, w wyniku nakłucia opuszki palca otrzymujemy krew z włośniczek, będących zakończeniem tętnic, albo z kapilar żylnych, będących początkiem systemu żylnego, nazywanych ogólnie naczyniami włosowatymi (krew włośniczkowa, kapilarna).

Rozważania o cukrzycy
Gliptyny - czy znowu 10 lat będziemy czekać na ich refundację?
Głównym winowajcą zwiększania masy ciała przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika jest nadmierne wydzielanie insuliny, która ma efekt "tuczący". W przypadku gliptyn tego ryzyka nadmiernej produkcji insuliny nie ma, stąd ich przewaga nad pochodnymi sulfonylomocznika. Gliptyny zostały także przebadane pod kątem ryzyka sercowo-naczyniowego, bowiem współczesne leki, zanim zostaną dopuszczone do stosowania, obowiązkowo muszą być przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla układu krążenia. Takiej kontroli swego czasu nie przeszła inna grupa leków doustnych nazywana tiazolidinodionami, które dziś w Europie nie są z tego powodu stosowane i zostały wycofane z lecznictwa. Zastrzeżenia sercowo-naczyniowe dotyczyły także starszych generacji sulfonylomoczników.

Pod lupą
Suplementy diety nie leczą
Różnice między suplementami diety a lekami i produktami leczniczymi są kolosalne niemal na każdej płaszczyźnie. Najbardziej zauważalną dla pacjenta jest oczywiście ta dotycząca ceny - niekiedy decydująca o zakupie. Leki są zdecydowanie droższe od suplementów diety, którymi miesięczna "terapia" może kosztować tylko 5 zł. W tym przypadku cena odzwierciedla jednak jakość i skuteczność takiego preparatu. Leki oraz produkty lecznicze są droższe z prostego powodu - ich stworzenie i wyprodukowanie wymaga znacznie większych nakładów finansowych niż w przypadku suplementów.

Aby lek pojawił się na rynku, firma farmaceutyczna musi najpierw zainwestować w długoletni proces badawczy, który z jednej strony dowiedzie jego skuteczności w leczeniu określonego schorzenia, a z drugiej strony zapewni bezpieczeństwo jego stosowania.

ABC insulinoterapii
Czy moja cukrzyca jest dobrze leczona?
Gdy wartość hemoglobiny glikowanej jest wysoka, warto przyjrzeć się uważnie stężeniom glukozy na czczo, przed posiłkami i po jedzeniu. Wnikliwa analiza pozwoli na ustalenie przyczyn wysokich glikemii. Mogą one zależeć od niewłaściwie ustalonej insulinoterapii, np. osoba, która stosuje insulinę ludzką krótko działającą samodzielnie lub w mieszance insulinowej i nie zachowuje ok. 30-minutowej przerwy między wstrzyknięciem a spożyciem posiłku, będzie prawdopodobnie doświadczać hiperglikemii poposiłkowych. Tego typu niedogodności warto zgłaszać lekarzowi prowadzącemu. Po przeanalizowaniu sytuacji pacjenta i rozmowie może on zadecydować o innych możliwościach leczenia.

Zdrowo Żywieniowo
Czy można jeść owoce?
Nie ma potrzeby dzielić owoców na dozwolone i niedozwolone, ponieważ nie tyle rodzaj zjadanego owocu decyduje o wzroście glikemii, co jego ilość. Ogólnie dzienne spożycie owoców nie powinno przekraczać ok. 300-500 g (w zależności od kaloryczności diety), ze względu na szybkość wchłaniania zawartych w owocach węglowodanów i wyższą niż w przypadku warzyw kaloryczność. Należy pamiętać o wliczaniu owoców do ustalonej ilości wymienników węglowodanowych i rozsądnie rozplanować je w mniejszych posiłkach. Każdy pacjent powinien mieć ustaloną dzienną ilość zjadanych owoców i nie powinien jej przekraczać, natomiast wybór samych owoców jest dowolny, choć zalecałabym ograniczenie spożywania tych, w których zawartość węglowodanów i wartość kaloryczna są największe (winogrona, śliwki, gruszki i banany).
SPIS TREŚCI

FELIETON
2 Tratatata to zdrowotna jest debata
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
3 Korespondencja z Torunia
4 Szlakiem anioła
Poczytalnia
5 Diabetycy nie badają cholesterolu
Rozwój ADHD a cukrzyca ciężarnych
6 PsInka Inka zostaje diabdogiem (4)
Geny, otyłość i cukrzyca
Niezwykli zwykli ludzie
8 Nie pytałam, a uzyskałam Odpowiedź

Diabetyk poleca
10 Paski testowe do pomiaru glikemii
Rozważania o cukrzycy
16 Gliptyny - czy znowu 10 lat będziemy czekać na ich refundację?
Pod lupą
20 Suplementy diety nie leczą
ABC insulinoterapii
26 Czy moja cukrzyca jest dobrze leczona?
Zdrowo Żywieniowo
28 Czy można jeść owoce?
30 Dieta śródziemnomorska a cukrzyca
34 Przepisy kulinarne
Warto wiedzieć
36 Kongres European Society of Cardiology
38 Ulgi podatkowe w 2012 r.
Zadbaj O Siebie
41 Rewelacje, rewolucje, powroty

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, listopad 2012, nr 11 (202)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line