Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Komunikaty

List otwarty Stowarzyszenia z Kalisza

dodano: 19 stycznia 2012 r.



List otwarty do Pana Jacka Paszkiewicza
Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia
Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza


Kalisz, 05.01.2012

Szanowny Panie Prezesie!

Reprezentując środowisko dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1, prosimy o niezwłoczne przywrócenie pracy Poradni Diabetologicznej dla Dzieci i Młodzieży, działającej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

Informujemy, że:
  1. Nasza poradnia istnieje już od lat 80-tych.
  2. Była czynna średnio trzy razy w miesiącu. Przyjeżdżał do Poradni lekarz z Poznania, specjalista pediatra z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii.
  3. Z usług Poradni korzysta ok. 150-200 dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę typu 1, z 7 powiatów Południowej Wielkopolski. Niektórzy z nich mają do pokonania ponad 70 km.
Na rok 2012 nie został podpisany kontrakt z żadnym lekarzem na pracę w naszej poradni, co jest równoznaczne z JEJ LIKWIDACJĄ. Najbliższe specjalistyczne poradnie znajdują się w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, co zwiększa dla wielu naszych pacjentów odległość nawet do 150 - 200 km.

Z ustnych informacji uzyskanych w NFZ i w WSZ w Kaliszu wynika, że warunki konkursu ofert były zbyt trudne do spełnienia. Ma to związek z tym, że lekarzy diabetologów - pediatrów jest zbyt mało, pracują przede wszystkim w dużych akademickich ośrodkach i nie są w stanie spełnić wymogów stawianych przez NFZ. W konsekwencji pacjenci z odległych miejscowości pozbawieni są dobrego dostępu do specjalistycznej opieki.

Dlaczego tak ważny jest łatwy dostęp do właściwej opieki diabetologicznej?
  1. Konieczna jest ciągła opieka lekarza specjalisty nad prowadzoną przez pacjenta samokontrolą w leczeniu cukrzycy (insulinoterapia, glikemia, badania specjalistyczne)
  2. Konieczna jest obserwacja rozwoju i wzrostu dziecka z przewlekłą chorobą.
Proszę nam odpowiedzieć:
  1. Czy odległość 200 km to łatwy dostęp do leczenia?
  2. Czy dojazd z małym dzieckiem państwowymi środkami komunikacji przy takich odległościach jest w ciągu jednego dnia na pewno możliwy?
  3. Czy każda rodzina posiada samochód i stać ją na dojazd przy takich odległościach?
  4. Czy kwota 150 zł zasiłku pielęgnacyjnego związanego z niepełnosprawnością (która coraz rzadziej przyznawana jest dzieciom chorującym na cukrzycę typu 1) pokryje koszty leczenia cukrzycy i dojazdów do poradni, w obliczu nowej listy refundacyjnej i likwidacji naszej poradni?
  5. Czy ochrona najsłabszych w demokratycznym państwie polega na zamykaniu poradni specjalistycznych i podnoszeniu cen leków?
W mieście zamknięto ok. 20 poradni specjalistycznych, większość z nich dla dzieci.

Opisany problem pojawia się w przypadku naszej poradni nie pierwszy raz, a więc nieprawdą są zapewnienia kolejnych Ministrów Zdrowia tego Rządu, że polski pacjent z dniem 1 stycznia każdego roku może czuć się bezpieczny. Jeśli nawet przewlekle chore dziecko nie może czuć się w tym kraju bezpieczne to znaczy, że prawo do dobrej opieki zdrowotnej jest przez nasz rząd po prostu lekceważone.

Prosimy o jak najszybsze, pozytywne rozwiązanie tego problemu!

Z poważaniem
Prezes Stowarzyszenia
Elżbieta Świtaj

Do wiadomości:
- NFZ Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu
- Ogólnopolskie i lokalne media
- Prezydent m.Kalisza
- Wojewoda Wielkopolski
- NFZ Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu Delegatura Kalisz


Redakcja portalu MojaCukrzyca.org nie jest autorem powyższego ogłoszenia i nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Komunikat przesłano na adres e-mail Redakcji portalu, zweryfikowano pod względem merytorycznym. Za zamieszczenie powyższego komunikatu nie pobrano żadnych opłat.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Zarząd NSD Namysłów  IP: 178.42.120.xxx(2012-01-19 21:24:15)
Szanowna Pani Prezes Elżbieta Świtaj! Popieramy list i podpisujemy się pod jego treścią. Życzymy powodzenia i wytrwania. Pozdrawiamy Zarząd Namysłowskiego Stowarzyszenia Diabetyków.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Komunikaty: List otwarty Stowarzyszenia z Kalisza
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 3 grudnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line