Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Dotyczy: mit czy rzeczywistość o produkcji i stosowaniu polskiej insuliny
Diabetycy zrzeszeni w Śląskim Wojewódzkim Oddziale Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, ostro reagowali na planowaną tzw. regulację cen insulin, jaką wprowadzono od 01.12.2003r. Pisaliśmy protesty. Na uroczystościach wojewódzkich związanych ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą w Sosnowcu, (wrzesień 2003r.) trwała "gorąca wymiana zdań" pomiędzy Przewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia panią poseł prof. Barbarą Błońską-Fajfrowską. a prezesem ZG. PSD p. Andrzejem Baumanem.
Każda ze stron prezentowała swoje argumenty i racje.
Z pewnością stwierdzamy, że to była "specyficzna" regulacja cen insulin, dość dotkliwie pogarszająca poziom życia insulino-zależnych w Polsce. Zaabsorbowani "pętlą insulinową", nie zorientowaliśmy się, o zaprzestaniu dofinansowywania osprzętu do pomp insulinowych. Możemy w tej chwili uważać te działania rządu, za przejaw swego rodzaju dyskryminacji chorych na cukrzycę.
W chwilę po tzw. regulacji cen na insulinę, śląscy działacze z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zaczęli wysłuchiwać utyskiwań na polską insulinę - w momencie, kiedy tak naprawdę, nie była i nie jest ona powszechnie stosowaną na polskim rynku. Począwszy od kwestionowania jej jakości, którą rzekomo osiąga się w prymitywnych warunkach produkcyjnych, po wprowadzanie informacji o braku wstrzykiwaczy, ich złej jakości. Nadal słyszymy żale pacjentów, raczej mniej od praktyków, o pewnych komplikacjach w miejscach iniekcji. Jednocześnie znajdowaliśmy w mediach opinie najwyższych autorytetów medycznych w leczeniu cukrzycy w Polsce, wyrażających się bardzo pochlebnie o jakości polskiej insuliny.
Jesteśmy największą, najliczniejszą organizacją polskich diabetyków, stojącą na straży interesów osób chorych na cukrzycę. Pracujemy społecznie. Nie mogliśmy pozostać bierni wobec tylu sprzecznych ze sobą informacji, jednocześnie tak bardzo ważnych dla życia i zdrowia licznej armii insulino-zależnych w Polsce, tym bardziej, że stoimy przed wielkim wyzwaniem epidemii XXI w tj cukrzycy.
W tej sytuacji, śląscy diabetycy z PSD zwrócili się do firmy Bioton Spółka z o.o. w Macierzyszu - Ożarów Mazowiecki z prośbą, o umożliwienie nam zapoznania się z procesem technologicznym i warunkami higieniczno-sanitarnymi procesów produkcyjnych, a także o udostępnienie nam głębszej wiedzy o tym preparacie.
Zarząd Instytutu Biotechnologii Antybiotyków, gdzie jest produkowana m. in. polska insulina, przystał na naszą propozycję. W dniach 21-22 stycznia 2004 roku odbyliśmy "inspekcję" Instytutu. W wyprawie udział wzięli, przedstawiciele zarządu głównego PSD oraz członkowie zarządu wojewódzkiego PSD z siedzibą w Dąbrowie Górn. Łącznie 18 osób.
Nasze ustalenia są następujące:
BIOTON Sp. z o.o. to polski podmiot gospodarczy, funkcjonujący dzięki polskiej myśli naukowej i technicznej. Zatrudnia się tam wysoko wykwalifikowanych polskich naukowców, inżynierów, farmaceutów, biotechnologów i innych wybitnych specjalistów. Produkcja jest wysoce specjalistyczną, o wysokim stopniu automatyzacji i o niesamowitym reżimie higieniczno-sanitarnym. Widzieliśmy zakład na miarę XXI wieku, w niczym nie przypominający ośmieszających wizerunek Polski stereotypów myślowych o technice z minionej epoki. Dumni jesteśmy, iż Polska Insulina jest w elitarnym gronie - aż lub tylko - trzech podobnych producentów na świecie.
Z certyfikatów jakościowych wynika, że polska insulina jest produktem równorzędnym, nie odbiegającym jakościowo od produktów znanych firm światowych.
Krzepiącym jest także świadectwo audytów, iż porównując niektóre parametry, polska insulina jest produktem przewyższającym konkurencyjne wyroby.
Przypominamy, że obecna cena polskiej insuliny jest satysfakcjonująca insulino-zależnych.
Nie jest naszą rolą informowanie, wywieranie nacisku, wydawanie opinii o polskiej insulinie, jak też podpowiadanie, którą insuliną mamy być leczeni. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że różnica cenowa pomiędzy insulinami dodatkowo stresuje chorych, którzy są najczęściej biednymi, skromnie żyjącymi ludźmi.
Podjęliśmy uchwałę, upoważniającą zarząd wojewódzki PSD do zwrócenia się do Ministra Zdrowia Leszka Sikorskiego, Głównego Inspektora Farmaceutycznego Doroty Duliban, Konsultanta Krajowego ds. Diabetologii Prof.dr hab.Anny Czech, Konsultanta Krajowego ds. Farmacji Przemysłowej mgr Zofii Ulz i Konsultanta Krajowego ds. Farmacji Aptecznej dr hab.Renaty Jachowicz o autorytatywne zajęcie stanowiska wobec pełnej obaw postawy lekarzy w ordynowaniu polskich insulin, aptekarzy w ich wydawaniu oraz pacjentów w korzystaniu z tych insulin.
Powinniśmy się domagać, jednak - w imię dobrze pojętego interesu wszystkich stron, "związanych insulinową pętlą" - prosimy o uczciwe przekazywanie wszystkim zainteresowanym, w tym bezpośrednim biorcom czyli pacjentom, informacji na równych zasadach o wszystkich dostępnych insulinach.
Dziękujemy pani profesor Barbarze Błońskiej-Fajfrowskiej, przewodniczącej Sejmowej Komisji Zdrowia, za wsparcie i wskazanie metod ustalania wiedzy o insulinach.
Z poważaniem:
Za Górnośląską Grupę Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Prezes Oddziału w Rudzie Śl.
Mirosław Kromer